Haber

Afganistan savaşının belgelerini sızdıran eski ordu avukatına hapis cezası

Avustralya’da eski ordu avukatı David McBride, Afganistan savaşıyla ilgili belgeleri çalmak ve basına sızdırmakla yargılandığı davada 5 yıl, 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. McBride, şartlı tahliye olmadan 27 ay boyunca hapiste kalacak.

The Guardian’ın aktardığına göre, McBride, gizli savunma belgelerini çalmak ve ABC yayın kuruluşuna sızdırmakla suçlanıyordu. Atılı suçu kabul eden eski ordu avukatının karar duruşması, bugün görüldü. Avustralya Başkent Bölgesi Yüksek Mahkeme Hakimi David Mossop, kararını açıklayarak sanığa şartlı tahliye olmaksızın 27 ay hapis cezası verdi.

‘KAMU YARARI GEREĞİ BU BİLGİLERİ PAYLAŞMAK GÖREVİYDİ’

Sanık avukatı Mark Davis, kararın ardından yaptığı açıklamada, müvekkili McBride’ın elindeki bilgileri kamu yararı gereği yayınlama görevinin bulunduğunu, kendisi hakkında verilen mahkumiyet kararını temyize götüreceklerini söyledi.

Avustralya hükümetinin ‘ülkenin güvenlik ve savunmasını tehlikeye atma potansiyeli olan bilgileri elinde tuttuğunu ve sızdırdığını’ savunduğu David McBride, kasım ayında hakkındaki üç suçlamayı kabul etmişti; bunların arasında milletler topluluğu bilgilerini çalmak ve ABC’de çalışan gazetecilere aktarmak da vardı. Karar duruşmasında konuşan Hakim Mossop, sanığın nihayetinde ‘iyi bir karakter’ olduğuna inandığını ancak ‘kendi fikirlerinin doğruluğuyla takıntılı bir hale geldiğini’ savundu.

KAMU YAYINCISI SAVAŞ SUÇLARINI İFŞA ETTİ

McBride, 2014-2015 yıllarında 18 ay boyunca çoğunluğu gizli askeri bilgiler olmak üzere bilgi toplamış ve bunları Avustralya’nın kamu yayıncısı ABC ile paylaşmıştı. Bu bilgiler ise daha sonra basın kuruluş tarafından Avustralya savunma personelinin Afganistan’da işlediği savaş suçlarını ifşa eden ‘Afgan Belgeleri’ dizisinde kullanılmıştı.

Dava sürecinde paylaşılan bilgilere göre, McBride, Mayıs 2014-Aralık 2015 döneminde toplam 235 belge almış, bunların 207’si ‘gizli’ olarak işaretlenmişti. Bazıları ise kabine belgeleriydi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu