Teknoloji

Almanya’da 5G endişesi… Çin teknolojiyi incelemeye aldı!

Almanya içişleri bakanı Nancy Faeser Pazar günü yaptığı açıklamada, Berlin’in en büyük ticaret ortağı olan Çin ile ilişkilerini yeniden değerlendirirken, Almanya İçişleri Bakanlığı’nın ülkenin 5G ağında halihazırda konuşlandırılmış tüm Çin bileşenlerini incelediğini söyledi.

Faeser yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İletişim ağlarımızı korumalıyız” İncelemenin üç önceliğinin riskleri belirlemek, tehlikeleri önlemek ve bağımlılıklardan kaçınmak olduğunu da sözlerine ekledi. Bakan ayrıca yaptığı açıklamalarda;

“Bu özellikle kritik altyapımız için geçerli”söz konusu.

ALMANYA ÇİN’İN ESPİER OLABİLECEĞİNDEN ŞÜPHELENİYOR

Bir hükümet kaynağı geçen ay Reuters’e Almanya’nın güvenlik endişelerini gidermek için potansiyel olarak değerli bir adım olarak Çinli şirketler Huawei ve ZTE’nin bazı bileşenlerini telekom ağlarından yasaklamayı düşündüğünü söyledi.

Alman hükümeti, Huawei’yi alenen dışlamaktan kaçınıyor, ancak bu tıbbi şirketlerin Pekin’in güvenlik servisleriyle yakın temaslarının, geleceğin taşınabilir ağlarına yerleştirilmelerinin Çinli casuslara ve hatta sabotajcılara temel altyapıya erişim sağlayabileceği anlamına geldiğine dair endişeler var.

KAYNAK: HABER7

hacibektasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu