Ekonomi

Citigroup, FDIC tarafından daha sıkı bir incelemeye tabi tutulacak

Citigroup Inc, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından veri yönetimi sistemlerine ilişkin notunda bir düşüş almaya hazırlanıyor. FDIC’nin beş üyeli yönetim kurulunun Perşembe günü yapacağı oylamada Citigroup’un veri yönetimini bir önceki “eksiklik” statüsünden bir adım aşağıya çekerek “eksiklik” olarak sınıflandırması bekleniyor. Bu eylem, 2022 yılında Citigroup’un “yaşayan vasiyetnamesi “nde -bankanın iflas durumunda düzenli bir şekilde çözülme stratejisini özetleyen bir plan- tespit edilen sorunlardan kaynaklanıyor.

Not indirimi, Citigroup’un finansal stres dönemlerinde doğru verileri yönetme ve üretme becerisine ilişkin artan düzenleyici endişelere işaret etmektedir. Bankacılık düzenleyicileri Citigroup için sağlam veri yönetişiminin önemini vurgulamış ve bankayı çözümleme planını iyileştirmek için derhal düzeltici önlemler almaya çağırmıştır.

Konuya aşina kaynaklara göre, FDIC tutumunu artırmaya hazırlanırken, ABD Merkez Bankası’nın bunu takip etmesi beklenmiyor. Federal Rezerv ve FDIC bir önceki yıl ortaklaşa olarak veri yönetimi eksikliğine dikkat çekmişti.

Citigroup, beklenen düzenleyici eyleme yanıt olarak, stres testi ve çözüm planlama süreçlerini geliştirme taahhüdünü teyit eden bir açıklama yayınladı. Banka ayrıca paydaşlarına finansal istikrarı konusunda güvence vererek güçlü bilançosunun, yüksek sermaye, likidite ve rezerv seviyelerinin altını çizdi. Citigroup, bir kriz durumunda vergi mükelleflerinin fonlarına başvurmadan veya finansal sistemi istikrarsızlaştırmadan çözülebileceğine olan güvenini ifade etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu