Teknoloji

Dijital Dünyayı Bir Ucundan Yakalamak İçin Anlamını Bilmeniz Gereken 11 Terim

Dijital dünyada yavaş yavaş etkinleşmeye başlıyorsanız, sizin dijitalde işinizi kolaylaştıracak, daha kolay anlamanızı sağlayacak kolay bir rehber hazırladık. İşte dijital dünyada karşınıza çıkabilecek dijital tabirler.

1. İsim flight

Ad flight çoklukla dijital dünyada başlatılan ve süren kampanya ve avantajların müddeti için kullanılır.

2. Barter

Son devirde dijitalde kullanımı artan ‘Barter’ sözü ise değiş tokuş için kullanılır. Yani bir esere para vermeden öteki bir eser yahut hizmet ile değiş tokuş yapmak üzere düşünülebilir.

3. Cookies

İnternette kullanıcının belli bilgilerinin depolandığı alan için kullanılan ‘Cookies’ terimi ekseriyetle şahısların ilgi alanları ve çeşitli bilgilerini toplayarak özelleştirilmiş reklam yapmada yardımcı olurlar.

4. Content

Dijital dünyada üretilen içerikler için kullanılan ‘Content’ terimi de her geçen gün yaygınlaşmakta.

5. B2B

Açılımı ‘Business to Business’ olan B2B kavramı daha çok şirketten şirkete olan pazarlama stratejileri için kullanılır.

6. Can-Spam

E-postaların filtreleme yolu ile oluşan ve kanunlara, kurallara nazaran içeriklerin dışında kalan tehlikeli görülen içeriklerin ana mesaj kutusuna düşmemesini söz eder.

7. CSS

Açılımı ‘Cascading Style Sheets’ olan CSS, HTML’e olarak farklı bir formatlama biçimine sahip işaretleme dilidir.

8. SEO

Türkçe açılımı ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ olan SEO, web sitelerinin arama motorlarında nasıl daha kolay bir şekilde öne çıkabileceğinin analiz edilmesine yardımcı olaur.

9. WOM

Açılımı ‘Word-of-mouth marketing’ olan WOM aslında ağızdan ağıza yayılan pazarlama alanları ve durumları için kullanılır.

10. Blogging

Her geçen gün kullanımı artan Bloggin kavramı teknik bilgi gerektirmeden üretilen içerikler, bloglar için kullanılıyor.

11. Avatar

Dijital dünyada bireylerin kendilerini konumlamak için kullandığı görseller, fotoğraflar yahut oluşturdukları kişi çizimleri için kullanılan ‘Avatar’ terimi kişiyi dijital dünyada var eden yegane şeydir.

12. Hashtag

(#) sembolü ile dijital dünyada kullanılan Hashtag kavramı dijitalde yayılması istenen kelam öbeklerinin önüne konulan bir işarettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu