Ekonomi

Ekonomide Aktif Kadınlar, Mardin’de bir araya geldi

Aktif Bank’ın, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ve Experian iş birliği ile hayata geçirdiği İktisatta Faal Bayanlar projesi kapsamında 35 teşebbüsçü bayan, “Finansal Geleceğini Yönet” eğitimleri çerçevesinde Mardin’de bir ortaya geldi.

Proje ile birlikte bugüne kadar bin 366 dar gelirli teşebbüsçü bayana toplam 2 milyon 732 bin TL mikrokredi sağladıklarını belirten Etkin Bank Perakende Bankacılık Küme Lideri Pınar Yılmaz, “Aktif Bank olarak hayatın her alanında cinsiyet eşitliğinin ehemmiyetine inanıyoruz. Bu anlayışla, sürdürülebilir bir iktisadın en temel bileşenlerinden olan toplumsal cinsiyet eşitliği için ‘etki yatırımcılığı’nı gündemimize aldık ve ‘Ekonomide Aktif Kadınlar’ projesini hayata geçirdik. Böylelikle bankacılık sistemine dahil olmayan dar gelirli mikrogirişimci bayanları finansal sisteme ve iktisada kazandırmayı amaçlıyoruz. Projemizle mikrogirişimci bayanlara hem sürdürülebilir gelir yaratma hem de girişimcilik seyahatlerinde dayanak oluyoruz. Bugün Mardin üzere hoş bir kentte 35 teşebbüsçü bayanla ‘Finansal Geleceğini Yönet’ eğitimleri kapsamında bir ortaya gelmekten büyük memnunluk duyuyoruz. Eğitimler için iş birliği yaptığımız kıymetli Experian yetkililerine de teşekkür ediyorum” dedi.

“Kadınların kredi notunu geliştirmelerini sağlayacak eğitim desteği veriyoruz”

“Finansal Geleceğini Yönet” projesini geçtiğimiz sene 8 Mart’ta şekillendirdiklerini belirten Experian Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin ise “Bizim projedeki temel rolümüz, finansal hizmetlere bu proje vesilesiyle ulaşabilecek bayanların, kredi notunu geliştirebilmelerini sağlamak, krediye erişimlerini uzun vadede de mümkün kılmak ve bayanların finansal okuryazarlığını artırarak kredi notunu geliştirebilmelerini sağlayacak eğitim dayanağında bulunmak. Bu eğitimi Experian içindeki kıdemli bayan danışmanlar istekli olarak yapıyor. Genel Müdür Yardımcımız Ahu Atay da bu isimlerden biri ve birinci eğitimi o gerçekleştirdi. Türkiye’nin farklı yerlerinde Faal Bank tertibi ile farklı eğitimler organize edeceğiz. Bu projenin toplumsal sorumluluk tarafı. İnovatif tarafında ise daha evvel kredi kullanmamış ve dalda rastgele bir referans bilgisi olmayan bireylerin değerlendirilmesini kolaylaştıracak alternatif bilgi kaynakları üzerinde, partnerlerimizle birlikte çalışmayı hedefliyoruz” biçiminde konuştu.

“66 il 96 şubede binlerce kadını mikrogirişimci olmaları için destekliyoruz”

Yoksulluğun azaltılması için 2003 yılından bu yana, dar gelirli bayanların gelir getirici faaliyette bulunmalarını desteklemek maksatıyla mikrokredi verdiklerini belirten Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) Genel Müdürü Halil Orhan, “Türkiye’deki mikrokredi uygulaması; birinci sefer Diyarbakır’da başlatıldı. Bugüne kadar 66 vilayet 96 şubede, 200 binden fazla fakir teşebbüsçü bayanın mikrogirişimci olmalarına yardımcı olacak biçimde, toplam olarak 1 milyar 419 milyon lira mikrokredi dağıtımı yaptık. Verilen mikrokredilerde geri dönüş oranına baktığımızda yüzde yüzlük bir muvaffakiyet kelam hususudur. Etkin Bank ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz ‘Ekonomide Aktif Kadınlar’ projesi kapsamında, bugüne kadar ulaştığımız bayanlara 2 milyon 732 bin TL mikrokredi takviyesi sağlamış olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu