Haber

Endonezya’da şaka gibi olay: İki pilot da uyuyakaldı, uçak rotadan çıktı

Endonezya’da oldukça ilginç bir olay yaşandı.Batik Havayolları’nın bir uçuşunda, iki pilotun da uyuyakalması sebebiyle uçak rotadan çıktı. Endonezya Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Direktörü Kristi Endah Murni olayla ilgili soruşturmanın başlatığını belirtirken, yaşanan olaya yönelik sunulan raporda 25 Ocak günü Kendari’den Cakarta’ya giden uçakta pilotların 28 dakika boyunca uyuduğu belirtildi.

Yaşanan olay ardından sorgulanan ikinci pilot, bir aylık, ikiz bebekleri olduğu ve gece sık sık kalkmak zorunda kaldığı için uykusuz kaldığı belirtti. Uçuş öncesinde de kaptan pilotu ‘yeterince dinlemediği konusunda’ bilgilendiren pilot, bu nedenle uyuyakaldığını savundu.

Uçağın seyir irtifasına ulaşması ardından kaptan pilotun dinlenmeye gittiği ve uçağın sürüşünü ikinci pilota bıraktığı aktarılırken, uykulu ikinci pilotun da istemeden uyuya kaldığı belirtildi.

Yolculuk devam ederken Cakarta’daki kontrol merkezinin pilotlarla konuşmaya çalıştığı ancak uçaktan yanıt alamadığı ifade edildi. Son bağlantıdan 28 dakika sonraysa kaptan pilot uyanıp uçağın doğru rotada olmadığını farketti ve kontrol merkeziyle bağlantıya geçti.

Kaptan pilotun ilk konuşmasında kontrol merkezine ‘radyo iletişim problemi’ yaşadıklarını ancak sorunun çözüldüğünü söylediği bildirildi.

Olayda kimsenin zarar görmediği de aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu