Ekonomi

Fed’in Bej Kitabı açıklandı: ABD’de “biraz” arttı

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Mart sayısını yayınladı.

Bankanın 12 şubesinden alınan analizlerle hazırlanan raporda, “2023’ün başlarında genel ekonomik aktivite biraz arttı.”değerlendirme yapıldı.

Tedarik zincirindeki aksamaların azalmaya devam ettiği belirtilen raporda, tüketici harcamalarının genel olarak yatay bir seyir izlediği kaydedildi.

EKONOMİK ŞARTLARIN GELECEK AYLARDA ÇOK UYGUN OLMASI BEKLENMEMEKTEDİR.

Raporda, bazı bölgelerdeki yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarının tüketicilerin keyfi alım gücünü düşürmeye devam ettiği vurgulanırken, artan kredi kartı borcuna ilişkin bazı endişelerin gündeme getirildiği belirtildi.

Raporda, birden fazla bölgede seyahat ve turizm faaliyetlerinin oldukça güçlü seyrettiği, imalat faaliyetinin ise daralma döneminin ardından istikrar kazandığı kaydedildi.

Raporda, kredi talebinin azaldığı, kredi standartlarının sıkılaştığı ve temerrüt oranlarının hızla yükseldiği belirtildi.

Fed’in raporunda, artan belirsizlik ortamında ekonomik koşulların önümüzdeki aylarda fazla iyileşmesinin beklenmediği belirtildi.

İŞGÜCÜ PİYASASI GÜCÜNÜ SÜRDÜRÜYOR

İşgücü piyasası koşullarının güçlü seyrini sürdürdüğü belirtilen raporda, bazı şirketlerin işe alımları durdurup tasfiye olmasına rağmen birçok bölgede istihdamın orta-orta oranda artmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda, fiyatların genel olarak ılımlı bir hızda arttığı ve gelecek yıl fiyat artışlarının daha sınırlı hale gelmesinin beklendiği kaydedildi.

FİYAT ARTIŞLARININ YIL BOYUNCA ÖLÇÜLMEYE DEVAM ETMESİ BEKLENMEKTEDİR

Fiyat artışlarına da değinilen raporda, “Birçok bölgede fiyat artışları yavaşlasa da enflasyonist baskılar yaygınlığını sürdürdü.‘ kullanıldı.

Raporda, bazı bölgelerde başta enerji ve hammadde olmak üzere girdi maliyetlerinin arttığı ancak navlun ve nakliye maliyetlerinde bir miktar gevşeme olduğu belirtildi.

Konut fiyatlarının ve kiraların yüksek seyrini sürdürdüğüne dikkat çekilen raporda, fiyat artışlarının yıl boyunca ılımlı seyrini sürdürmesinin beklendiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu