Ekonomi

Fiedler: Fed’in sıkılaştırma döngüsü sona erdi

Bloomberg HT’ye konuk olan Berenberg Baş Ekonomisti Salomon Fiedler, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz patikası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası’nın 14 Eylül’de yapacağı toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan Fiedler, ECB’nin faiz artışını yüzde 60 olasılıkla bir sonraki toplantıda atlayabileceğini, yüzde 40 olasılıkla da faiz artırımını atlayabileceğini ifade etti. Son kez 25 baz puanlık artış yapın.

Konuşmasında euro-dolar paritesine ilişkin beklentilere değinen Fiedler, “Muhtemelen euronun önümüzdeki birkaç ayda değer kazanma potansiyeli var. Çünkü Fed, ECB’den önce faiz indirimine gidecek gibi görünüyor. “Dolardan euroya geçiş tetiklenebilir, bu da euroyu destekleyecek bir gelişme olabilir” dedi.

Fed’in bir sonraki toplantıda alacağı faiz kararını değerlendiren Fiedler, “Fed için sıkılaştırma döngüsü sona erdi. “Bizim görüşümüze göre Fed, faizleri yalnızca 25 baz puan artırabilir ve son faiz artırımından sonraki bahara kadar herhangi bir değişiklik yapmayabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu