Yaşam

Geleneksel sanatlar icra eden 365 sanatçıya ‘Sanatçı Kimlik Kartı’ verildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarını Tespit ve Değerleme Kurulu’nun 2023 1. dönem çalışmaları tamamlandı. Heyetin ilk toplantısında 365 usta daha ‘Sanatçı Tanıtım Kartı’ almaya hak kazandı.

2023 yılı ilk dönem toplantısında klasik el sanatları, Türk süsleme sanatları, halk ozanları/şairler, zakirlik, yöresel sanatçılar ve çalgı yapımı, klasik tiyatro alanlarındaki uygulamalar değerlendirilerek ilk dönemde 365 usta değerlendirildi. Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarını Belirleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı. ‘Sanatçı Kimlik Kartı’ almaya hak kazandı. Bu sanatçılarla birlikte Halk Kültürü Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi’ne kayıtlı sanatçı sayısı 5.975’e yükseldi.

Bakanlığa bağlı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından her yıl sistemli bir şekilde gerçekleştirilen şura toplantılarının temel amacı, Türkiye’deki klasik sanatlar ve sanatkarları desteklemek, yeni ustalar yetiştirmek, sanat eserlerinin üretimini ve görünürlüğünü artırmaktır. klasik sanatlar ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktır.

Bu doğrultuda icra ettikleri sanatla ilgili klasik ve tarihi bilgiye sahip, bu alanda belli bir olgunluğa ulaşmış ustalar, klasik el sanatları geleneğinden kopmadan bu sanatın yeni tekniklerini uygulayabileceklerdir.

Sanayileşme, modernleşme, küreselleşme, tüketim kültürü ve teknoloji çağının getirdiği köklü ve hızlı değişimlerle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan zanaatkârlar, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen stant, festival, kültür günü gibi etkinliklere gönderilerek desteklenmektedir. sanatı teşvik etmek.

Bakanlık bu çalışma ile ülke genelinde gerçekleştirdiği saha araştırmaları, tespit, arşivleme ve yayım çalışmaları ile ‘Halk Kültürü Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi’nde klasik sanatları kayıt altına alarak toplumsal hafıza alanında değerli bir hizmet sunmaktadır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu