İş

Girişimci kadınların “2023 yıldızı” ödüllendirildi

ANKARA (İGFA) –

Cumhuriyetin 100. yılına denk gelmesiyle farklı bir anlam kazanan tören, ‘Kadın istihdamını en çok artıran şirketler’ ve ‘Girişimci kadının gücü’ ana başlıkları altında gerçekleştirildi; Gürmen Giyim Sanayi AŞ, kadın istihdamını en çok artıran şirket ödülünü alırken; En çevreci Burpol Polimer Plastik AŞ, en dijitalleşen Elman Otomasyon Sistemleri Ltd Şti, ihracatını en çok artıranlar ise Ak Celep Ltd Şti ve Umdasch Madosan Raf Sistemleri AŞ oldu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, bilgeliğin ve başarının cinsiyeti olamayacağına dikkat çekerek, kadın güçlü olursa toplumun da, ülkenin de güçlü olacağını söyledi. Kadın ve genç girişimcilere tavsiyelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında TOBB Kadın Girişimciler Meclisi ve TEPAV iş birliğiyle ikinci Türkiye’nin Kadın Girişimcilik Gücü Yarışmasını düzenlemenin gururunu yaşadıklarını vurguladı ve şunları söyledi: toplam 6 kategoride ödüle layık görüldü. 2021-2022 döneminde kadın istihdamını en çok artıran 3 şirketimiz ödül almaya hak kazandı. Bu kategori hiçbir kısıtlama olmaksızın tüm firmalarımıza açıktı. Başvuru yapan firmalarımızın kadın istihdam oranı bir önceki yıla göre %31 arttı. Ödül alan şirketlerimizin ortalama kadın çalışan sayısı 315’tir. Girişimci Kadınların Gücü kategorimiz sadece kadın girişimcilerin başvurularına açıktı. Burada en hızlı büyüyen, ihracatını en çok artıran, en çok dijitalleşen ve en çevreci olan kadın girişimcilerimiz 2021-2022 dönemindeki performanslarına göre değerlendirildi. “Başvuru yapan kadın girişimcilerimizin Türkiye’nin milli gelir artışından 1,5 kat daha hızlı büyüdüğü gözlendi” dedi.

Yarışmaya başvuran firmaların yüzde 78’inin 55 farklı ülkeye ihracat yaptığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Fırsat verilirse kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Başarılısınız çünkü ‘yapamazsın’ diyenleri dinlemediğiniz, ‘elinizi çekin’ diyerek sohbete başlayanlara itiraz ettiğiniz, kararlılık ve azimle yolunuza devam ettiğiniz için. “Bu muhteşem başarıya imza atan kadın girişimcilerimizi canı gönülden kutluyorum” dedi.

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk, kadın girişimcilerin sadece iş dünyasına değil, ülkenin ekonomik kalkınmasına da değerli katkılar sağladığını vurguladı. Güçlü, yenilikçi ve öncü kadınların iş dünyasında daha fazla yer almasını istediklerini belirten Öztürk, “İş dünyasında kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak ve kadınların istihdamını geliştirmek amacıyla düzenlediğimiz yarışmada temel amacımız, iş hayatında daha aktif rol alabilmeleri için çalışma ortamlarının amacı mesleğin cinsiyetinin olmadığını göstermektir.” ” söz konusu.

Nurten Öztürk de Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümüne vurgu yaparak, “Bu kutsal yıl, kadınların toplumumuzun her alanına daha aktif, daha güçlü ve daha özgür katılımının simgesidir. Kadın girişimcilerimiz ülkemizin geleceğini şekillendirecek. Kadın girişimcilerin gücünü ve potansiyelini daha da artırmak için hep birlikte çaba göstermeye devam edelim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu