Ekonomi

Göreli yoksulluk oranı yüzde 13,9 oldu

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir bireysel ortalama gelirin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, yoksulluk oranı 2023’te 0,5 puan azalarak yüzde 13,9’a geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistiklerini paylaştı. Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistiklerinin hesaplandığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın 2023 yılı sonuçlarına ilişkin gelir bilgileri, bir önceki takvim yılı olan 2022’yi referans alıyor. Gelir ve yoksulluk hesaplamalarında; Hanehalkı gelirleri, büyüklükleri ve bileşimleri dikkate alınarak eşdeğer hane halkı harcanabilir bireysel gelirine dönüştürülür.

Toplumun genel düzeyine göre makul bir sınırın altında geliri olan bireyler göreli olarak yoksul kabul edilmektedir. Hanehalkı kullanılabilir ortalama gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre yoksulluk oranı 2023’te 0,5 puan azalarak yüzde 13,9 oldu. medyan gelir dikkate alındığında geçen yıl 0,1 puan artarak yüzde 21,7’ye ulaştı.

Eşdeğer hane halkı harcanabilir ortalama gelirinin yüzde 40’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 0,2 puanlık düşüşle yüzde 7,4 oldu. Medyan gelirin yüzde 70’i dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre hesaplanan yoksulluk oranı, bir önceki yıla göre 0,4 puan artışla yüzde 29,7 oldu.

En düşük yoksulluk oranı çekirdek aileye sahip olmayan, birden fazla kişiden oluşan hanelerdedir.

Hane türüne göre eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak hesaplanan yoksulluk oranlarına baktığımızda; Çekirdek ailesi olmayan birden fazla kişiden oluşan hanelerde yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 3,7 puan azalarak yüzde 8,0’a, tek kişilik hanelerde ise 2,0 puan artarak yüzde 9,5’e ulaştı. En az bir çekirdek aile ve diğer bireylerden oluşan hanelerde yoksulluk oranı 2,1 puan azalarak yüzde 17,5’e, tek çekirdek aileden oluşan hanelerde yoksulluk oranı ise 0,3 puan azalarak yüzde 13,6’ya geriledi.

Okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 27,8’i, yükseköğretim mezunlarının ise yüzde 3,2’si yoksul.

Eşdeğer hane halkı harcanabilir ortalama gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak hesaplanan yoksulluk oranına göre; Okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 27,8’i, okul mezunu olmayanların yüzde 24,7’si, lise altı eğitime sahip olanların yüzde 14,0’ı, lise ve dengi okul mezunlarının ise yüzde 7,7’si yoksul olarak hesaplandı. Yoksulluk oranının en düşük olduğu küme yüzde 3,2 ile yükseköğretim mezunları oldu.

Maddi ve sosyal yoksunluk oranı yüzde 14,4 oldu

Maddi ve sosyal yoksunluk oranının hesaplanmasında hane düzeyinde sorgulanan değişkenler; Araba sahibi olmak, beklenmedik ekonomik harcamaları yapabilme, evden uzakta geçirilecek bir haftalık tatil masraflarını karşılayabilme, kira, ipotek ve faizli borçları ödeyebilme, iki günde bir et, tavuk ve balık içeren yemekler yiyebilme, ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğidir. evin ısınma ihtiyacı ve eskiyen mobilyaların değiştirilmesi.

Bu oran için bireysel düzeyde toplanan değişkenler; Bunlar eski kıyafetlerin yerine yenilerini alabilmek, iki çift düzgün ayakkabıya sahip olmak, ayda en az bir kez tanıdıklarla bir araya gelebilmek, uygun fiyatlı boş zaman etkinliklerine katılabilmek, eğlenmek için biraz para harcayabilmek olarak tanımlanıyor. kendinizi iyi hissedin ve interneti kişisel kullanım için kullanın.

Yukarıda belirtilen on üç husustan en az yedisini karşılayamayanların oranı olarak tanımlanan maddi ve sosyal yoksunluk oranı; 2022 yılında yüzde 16,6 iken 2023 anket sonuçlarında 2,2 puan azalarak yüzde 14,4 olacağı iddia edildi.

Kalıcı yoksulluk oranı yüzde 12,3 oldu

Dört yıllık panel bilgileri kullanılarak hesaplanan yoksulluk oranı her zaman, son yılda ve ayrıca önceki üç yılın en az ikisinde eşdeğer hane halkı harcanabilir ortalama gelirinin yüzde 60’ından daha az yoksul olan bireyleri içermektedir. Buna göre 2023 anket sonuçlarına göre yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 1,7 puan azalarak yüzde 12,3 oldu.

En düşük göreli yoksulluk oranı TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgesinde gerçekleşti

Ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle 2023 yılında TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinde saha çalışması yapılamadığı için İstatistiki Bölge Birimler Sınıflandırması (NUTS) sınıflamasında verilen bölgesel sonuçlar 25 bölgeyi kapsamaktadır.

Her bir NUTS Düzey 2 bölgesi için eşdeğer hane halkı harcanabilir bireysel ortalama gelirinin yüzde 50’sine göre hesaplanan yoksulluk sınırına göre gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler; Yüzde 16,1 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan), yüzde 14,0 ile TR41 (Bursa, Eskisehir, Bilecik) ve yüzde 13,9 ile TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop).

Göreli yoksulluk oranının en düşük olduğu NUTS Düzey 2 bölgeleri ise yüzde 4,8 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis), yüzde 7,1 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) ve yüzde 8,0 ile TRC2 (Şanlıurfa) oldu. , Diyarbakır).

Yoksulluk ve sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıya olanların oranı yüzde 31,0 oldu

Yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında olanlar; Göreli yoksulluk, maddi ve sosyal yoksunluk ve düşük iş yoğunluğu göstergelerinden en az birinden yoksun olanları ifade eder.

Geçen yılın sonuçlarına göre bireylerin yüzde 31,0’ı yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altındaydı. Bu oran yaş gruplarına göre incelendiğinde; Bu oranın 0-17 yaş grubunda yüzde 39,7, 18-64 yaş grubunda yüzde 28,0, 65 ve üzeri yaş grubunda ise yüzde 26,6 olduğu öne sürüldü.

Kendisine ait evde yaşayanların oranı yüzde 56,2 oldu

Konut sahibi olanların oranı geçen yıla göre 0,5 puan azalarak 2023’te yüzde 56,2 olarak hesaplanırken, kiralayanların oranı yüzde 27,8, lojmanda yaşayanların oranı yüzde 0,9, konut sahibi olanların oranı ise yüzde 0,9 oldu. Kendi evinde yaşamayan ve kira ödemeyenlerin oranı ise yüzde 15,1 oldu. .

Evin izolasyonu nedeniyle ısınmaması en sık görülen konut ve çevre sorunuydu.

Kurumsal olmayan nüfusun yüzde 32,6’sı evinde izolasyondan dolayı ısınma sorunu yaşarken, yüzde 32,0’ı sızdıran çatı, rutubetli duvar, çürük pencere çerçevesi vb. sorunlar yaşarken, yüzde 19,8’i ise hava kirliliği, kirlilik veya diğer çevre sorunlarının neden olduğu sorunlarla karşılaştı. trafik veya endüstri tarafından.

Taksit ödeyen veya borcu olanların oranı yüzde 58,0 oldu

Geçtiğimiz yıla göre konut alımı ve konut giderleri dışında borç veya taksit ödemesi yapanların oranı 1,4 puan azalarak yüzde 58,0 oldu. Bu ödemeler nüfusun yüzde 5,7’sine yük getirmezken, yüzde 14,9’una ağır bir yük getirdi. Konut giderlerinin ağır yük olduğu hanelerin oranı 0,3 puan artarak yüzde 17,5’e yükselirken, bu giderlerin hafif yük olduğu hanelerin oranı 8,8 puan artarak yüzde 66,5’e yükseldi. Konut giderlerinin kendilerine yük getirmediğini belirten hanelerin oranı geçen yıla göre 9,2 puan azalarak yüzde 15,9 olarak hesaplandı.

Hanelerin yüzde 58,8’i bir haftalık evden uzakta tatil masraflarını, yüzde 39,2’si günaşırı et, tavuk ve balık içeren yemek masraflarını, yüzde 31,8’i beklenmeyen masrafları, yüzde 19,5’i ise evin ısınma masraflarını karşıladı. Yüzde 64,2’si eski mobilyaların yenilenmesine maddi gücünün yetmediğini belirtti. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu