Haber

Hatay’daki depremde hayatını kaybedenler ‘Sessiz Yürüyüş’ programıyla anıldı

Hatay’da 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremde hayatını kaybedenler “Sessiz Yürüyüş” programıyla anıldı.

Valilik koordinasyonunda düzenlenen anma etkinliği kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay Valisi Mustafa Masatlı, bazı milletvekilleri ve belediye başkanları, il protokol üyeleri, Süper Lig Teknik Direktörü Volkan Demirel Atakaş Hatayspor ekibi ve çok sayıda vatandaş Köprübaşı mevkisine geldi. bir araya geldi.

Bir grup vatandaş ellerinde meşaleler, çiçekler ve tütsülerle Vali Ürgen Parkı’ndan Köprübaşı mevkisine yürüdü.

Saat 04.17’de ilk deprem meydana geldiğinde “Beni duyabilen var mı?” Vatandaşlar, afette hayatını kaybedenler için bağırarak saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı söyledi.

3 semavi dinin temsilcilerinden dua

Anma programı kapsamında Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından İl Müftüsü Mevlüt Topçu, Antakya Ortodoks Kilisesi ruhani reislerinden Dimitri Doğu, Ermeni cemaatini temsilen Vakıf Ermeni Cemaati Vakfı Başkanı Cem Çapar, törene katıldı. Antakya Katolik Kilisesi papazı Peder Francis Dondu, Protestan cemaatini temsilen papaz Corc Kocamahhul ve Yahudi cemaatini temsilen Hahambaşı Azur Canudioğlu, tek tek dua etti.

Sağlık Bakanı Koca, programda yaptığı konuşmada, büyük felaketin üzerinden 1 yıl geçtiğini hatırlattı.

Her yıl 6 Şubat’ta saatlerin 04.17’yi gösterdiği anların büyük bir yasın simgesi olacağını kaydeden Koca, depremde hayatını kaybedenleri andı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Hatay’ın ve tüm deprem kentlerinin yeniden canlandırılması için gerekli iradenin gösterildiğini belirten Koca, depremlerin ardından kentten ayrılan 564 bin kişiden 436 bininin Hatay’a döndüğünü belirtti.

Bakan Koca, 6 Şubat gecesi 11 ilde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu