Haber

İlk davada ceza alan Mutlu ve Çapkın’a bozma sonrası ‘FETÖ’den beraat

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Keyifli ile eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da yargılandığı “FETÖ’nün mülkiye yapılanması” davası, Yargıtay’ın bozma kararından sonra tekrar karara bağlandı. Evvelki yargılamada ceza alan Keyifli ile Çapkın hakkında bu sefer beraat kararı verildi.

‘FETÖ/PDY’nin “mülkiye yapılanması” davasında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da yargılandığı davanın karar duruşması, Yargıtay’ın bozmasının akabinde dün yapıldı.

ANKA’daki habere göre İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya sanıkların avukatları katıldı.

ESKİ MÜSTEŞAR YARDIMCISI VE VALİNİN BELGELERİ AYRILDI

Duruşmanın sonunda kararını açıklayan mahkeme heyeti, Hüseyin Avni Memnun, Hüseyin Çapkın ile eski Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan’ın başka farklı beraatlarına hükmetti. Mahkeme, eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ı birinci yargılamada, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden verdiği 8 yıl 1 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, hakkında yeni bir iddianame düzenlenmiş olan eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Murtaza Balcı ve eski Muğla Valisi Fatih Şahin’in Covid-19 kuşkusuyla de raporlu olmaları nedeniyle, yargılamanın sürüncemede kalmaması ismine belgelerinin ayrılmasına karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘FETÖ’nün “mülkiye yapılanması”na ait yürütülen soruşturma kapsamında, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Keyifli ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da ortalarında bulunduğu 11 vali ve kaymakam hakkında 3’er sefer ağırlaştırılmış müebbet ve değişen oranlarda mahpus cezaları talebiyle dava açılmıştı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamanın sonunda, 9 Şubat 2018 tarihinde verilen kararda eski İstanbul Valisi Keyifli, “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” kabahatinden 3 yıl 1 ay 15 gün mahpusa çarptırılmıştı. Eski İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın ise birebir hatadan 2 yıl 1 ay mahpus cezası almıştı.

Mahkeme, eski Muğla Valisi Fatih Şahin, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Murtaza Balcı, eski Rize ve Çorum valisi Nurullah Çakır’ı, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırırken, eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ı tıpkı hatadan 8 yıl 1 ay 15 gün mahpusa çarptırmıştı.

Eski Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır’a, “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” hatasından 5 yıl mahpus cezası veren mahkeme, eski Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan’a tıpkı cürümden 4 yıl 2 ay mahpus cezası vermişti. Mahkeme, öbür sanıklar Feyzullah Özcan, Haluk Az ile Yılmaz Kurt’un ise beraatlarına karar vermişti.

İSTİNAF AŞAMASI

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, yaptığı evrak incelemesinde lokal mahkemenin verdiği kararlarda tarza ve temele ait rastgele bir hukuka karşıtlığın bulunmadığını, kanıtlarda ve süreçlerde rastgele bir eksiklik olmadığını ve ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu kaydederek verilen cezaları onamıştı.

YARGITAY SÜRECİ

Bölge Adliye Mahkemesi’nin, mahallî mahkemenin kararını onamasının akabinde ceza alan 8 sanık istikametinden başlayan Yargıtay süreci 2021 yılında sonuçlandı. Yargıtay, lokal mahkemenin verdiği ve istinafın onadığı kararı, Necmettin Kalkan bakımından yaptığı değerlendirmede, ‘FETÖ’nün hiyerarşik yapısına dahil olduğuna, eylemlerinin süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gösterdiğine dair yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığını belirtti. Yargıtay, Kalkan’ın ‘FETÖ’nün operasyonel aksiyonlarından sonra örgütsel nitelikte hareket ve faaliyeti tespit edilemediğini ve aksiyonlarının örgüte sempati seviyesinde kaldığını bu nedenlerle atılı cürümden beraat etmesi gerektiğine karar verdi.

Yerel mahkemenin, Hüseyin Avni Keyifli tarafından verdiği kararı kıymetlendiren Yargıtay, Mutlu’nun 2012 yılında Fethullah Gülen ile telefonla görüşmesini, 2012 yılında ‘silahlı terör örgütü’nün kamuoyunda cemaat olarak bilinmesi ve sanığın savunmasının aksini ispatlayacak rastgele bir kanıt bulunmadığını kaydetti. Yargıtay, Mutlu’nun şahit beyanlarına nazaran de örgüte yardım kapsamında rastgele bir faaliyetinin tespit edilemediğini bu nedenle beraat kararı verilmesi gerektiğini belirtti.

Hüseyin Çapkın bakımında kıymetlendirme yapan Yargıtay, Çapkın’ın belge kapsamı ve şahit beyanlarına nazaran örgüte yardım ettiğine dair rastgele bir faaliyetinin tespit edilemediği gerekçesiyle beraatına karar verilmesi gerektiğine hükmetti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu