Haber

İzmit’in yüksek kesimlerine beklenen kar yağdı

İzmit’in yüksek kesimlerine beklenen kar yağdı

KOCAELİ – Kocaeli’nin İzmit ilçesinde uzun süredir beklenen kar yağışının etkili olmasıyla birlikte yüksek kesimler beyaza büründü.

Kocaeli’nin kış turizmi merkezlerinden Kartepe’ye 6 gün önce kar yağmıştı. Kar kalınlığının 26 santimetre olarak ölçüldüğü Kartepe’nin ardından İzmit’in yüksek kesimlerinde kar yağışı da etkili oldu. Gece saatlerinde başlayan kar yağışı, yüksek kesimleri adeta beyaza bürüdü. Özellikle Akpınar Mahallesi’nde kar kalınlığı yer yer 10 santimetreye ulaştı. Kar yağışının ardından kartpostallık görüntüler oluşurken; ağaçlar, evlerin çatıları ve araçların üstleri de bembeyaz bir manzaraya kavuştu.

Emekli öğretmen Cevdet Ayaz, şubat ayında yağan karın sevindirici olduğunu belirterek, “Tam kar yağdı. Bu yıl belki geç geldi gibi oldu ama zamanında geldi. Yaz bize, kış bize. Yazın ayrı, kışın ayrı bir güzelliği var.Kar yağışı ekinlerimiz, toprağımız ve barajlarımız için tam zamanında geldi” dedi.

Kocaeli’de ocak ayına kadar sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde olduğunu belirten Yusuf Mert Taşkın, “Düne kadar yaz günleri yaşıyorduk. Bugün Kocaeli’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı başladı. Şu an Akpınar’dayız. 10 tane var. Akpınar’da yerde santimetrelerce kar mevcut” dedi.

Öte yandan hem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hem de İzmit Belediyesi bünyesinde kurulan kar ekipleri ise beklenen aksiliklere karşı hazır bekletiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu