Haber

Kırklareli’de seçim stratejisi: ‘Tokat atan kazanır’

Ferhat Yaşar – Ümit Büget

Türkiye, 7 gün sonra kararını vereceği 14 Mayıs seçimlerine hazırlanıyor. Günler kısaldıkça meydanlar da ısınıyor. Partiler ve milletvekili adayları, seçmenden oy alabilmek için gece gündüz çalışıyor.

Trakya’daki seçim atmosferini bir an önce takip etmek için Edirnelilerin nabzını tuttuk. İki gece kaldığımız Edirne’den ayrılıp gerçek yoldan Kırklareli’ne gitmek üzere yola çıkarken, karayolu üzerinde önümüzde duran bir araç dikkatimizi çekti. Biraz yaklaştığımızda aracın arka camına kırmızı güllerden oluşan kalp logosunun üzerinde ‘Liyakat için koşuyorum’ ve ‘Yalnızım ama seninle yalnız değilim’ yazılı pankart yapıştırıldığını gördük. kalın ve büyük harflerle aracın sağ ve sol kapılarına yazılır.

Dikkatimizi çeken lüks aracın arkasına biraz yaklaştığımızda Kırklareli bağımsız milletvekili adayı olan kimya mühendisi ve iş adamı Ahmet Münür Bederli olduğunu anladık. Önce yanına yaklaştık, camı açtık ve durmasını istedik. Ama onu durdurmak istediğimizi anlayan milletvekili adayı Bederli huzursuz oldu. Biraz daha gittikten sonra aracımızla önüne geçip durmasını istedik. Uzun bir mücadeleden sonra onu durdurmayı başardık. Biraz huzursuz, biraz da kafası karışmış olan Münür Bederli’ye gazeteci olduğumuzu söyledik. Yüzü gergin olan Bederli, gazeteci olduğumuzu öğrenince gülümsemeye başladı.

DEVAM EDEN AVUKATIN LİYAFET SÖZÜ

Otoyol kenarında Münür Bederli ile kısa bir sohbet ettik ve uygun bir yere taşınmaya karar verdik. Kendisini takip etmemizi isteyen Bederli, 10 dakikalık bir yolculuktan sonra hazırlayıp Kırklareli girişine yapıştırdığı kendi seçim afişinin yanına gelince durdu. Beyaz Yıldırım Hareketi’nin başında olduğunu belirten Bederli, bir taahhütname de imzaladı. İmzalanan taahhütnamede, milletvekili seçildiği takdirde maaşının tamamını beş yıl süreyle bir eğitim vakfına bağışlamayı taahhüt ediyor.

‘KENDİMİ DIŞ ARPA KUŞUNA SEVİYORUM’

Münür Bederli’nin kendisini nesli tükenmekte olan bir kelaynağa benzettiği afiş dikkat çekiyor. Afişte kendi fotoğrafı yerine kelaynak fotoğrafı koyan Bederli, seçmene sorar: “Sevgili hemşehrilerim, adaylar arasında kendimi nesli tükenmekte olan bir kelaynak gibi hissediyorum. Ankara’da haklarınızı korumak için oylarınızla beni koruyacak mısınız?”

Kırklareli’nin girişindeki seçim çalışmalarını anlatan Bederli, Babaeski’li bir iş adamı olduğunu ve binlerce kişiye istihdam sağladığını söyledi. 72 yaşında olmasına rağmen maraton koşan Bederli, “liyakat” için koştuğuna dikkat çekti. Konuştukça sesi yükselen ve biten Bederli, “Bu ülkede 3Y’nin eksikliğini tespit ettim” diye bağırdı. Bederli daha sonra hızlıca konuşmaya başladı: “Birincisi liyakat. Yeterlilik eksik. Ben bir mühendisim ve bilimsel metodolojiyi hayatımda uygulamaya çalışıyorum. İkincisi, özgür irade yoktur. Adaylara bakın, hepsi parti padişahının atadığı adaylar. Bu kişiler hür iradelerini kullanarak vekillerini seçebilirler. Bu yüzden siyasete atıldım. CHP’den üç milletvekili alacaklarını söylüyorlar. Ama benim kararlılığım 1-1-1 olacak. Bir CHP, bir AKP, bir aday milletvekili yoldan çekilecek. İmkansızı istiyorum, başarabileceğime inanıyorum.”

AK PARTİ BİNASINDA ‘İstifa’ TARTIŞMASI

Bederli ile görüştükten sonra bu kez durağımız AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı oldu. Bir dizi telefon görüşmesinden sonra valilik binasına davet edildik. İl binasına gittiğimizde hararetli bir tartışmaya tanık olduk. AK Parti yöneticilerinden biriyle tartışan Kırklareli kadın, “Bugüne kadar size destek oldum. oy verdim Çalışmalarınıza katıldım ama sizden bir fayda görmedim. AK Parti yöneticisi onu sakinleştirmeye çalışıyordu. Ancak sakinleşmeyen hanıma bu kez, “İnternet üzerinden de istifa edebilirsiniz. Neden geldiniz?” sorusuna yanıt verildi. Tartışmanın tonu yükselirken olayları dinlediğimizi ve gazeteci olduğumuzu öğrenen bir görevli, AK Parti Kırklareli ile görüşmek üzere bizi üsse davet etti. İl Başkanı Yunus Ercan Dağtaş.

Yunus Ercan Dağtaş

İki kat çıktıktan sonra Yunus Ercan Dağtaş karşıladı bizi. Burada gerçekleştirdiğimiz toplantıda Dağtaş, seçimlerle ilgili şunları söyledi: “Çok iyi bir ivme ile yüksek bir başarıya imza atacağımıza inanıyoruz. Alan onu gösteriyor. Hedefimiz üç vekil alacak bir başarı. Şehrin memnuniyetle karşıladığı bir listemiz var. Bunun sandığa yansıyacağını düşünüyoruz. Anketler yapıyoruz. 2018 seçimlerine göre anketlerde ciddi bir artış olduğunu gösteriyor.”

‘TİPİN POTANSİYELİ ARTTI’

AK Parti Kırklareli İl Binasından çıktıktan sonra Türkiye İşçi Partisi Kırklareli İl Binasına uğradık. Yeşil Sol Parti, Eğitim-Sen ve TİP idari ofisleri aynı handa yer almaktadır. TİP İl Başkanlığı’na girdiğimizde büyük bir masanın üzerinde afişler, kağıtlar ve notlar vardı. TİP İl Teşkilat Başkanı Ozan Aşkın seçim nedeniyle çok ağır geçtiğini belirterek, Türkiye Personel Partisi’nin Kırklareli’ne ilgi gösterdiğini söyledi. Aşkın, “Burada TİP’in potansiyeli arttı” diyerek, şu ifadeleri kullandı: “Seçimlerde yüksek oy alacağımızı görüyoruz. Biz bu enerjiyi dinamik tutup yerel seçimlerde de kullanmak istiyoruz. Gücümüzü halktan alıyoruz. Biz insanlarız aslında. Adaylarımıza baktığımızda her şey ortaya çıkıyor. Bunlar dikte edilmiş adaylar değil. Normalde insanlara zorla bildiri dağıtırsınız. Ama burada insanlar kendileri gelip bizden bildirileri alıyorlar. İlgiyle okuyorlar. Bazıları ‘Senin durumun belli’ diyor. Bize haber vermeyin, biz zaten yanınızdayız. ‘Bildiriyi sakla, ihtiyacı olanlarla paylaş’ diyorlar.

TİP İl Teşkilat Başkanı Ozan Aşkın

Yeşil Sol Parti Kırklareli İl Binası’nı ziyaret etmek istedik ancak seçim çalışmaları kapsamında yetkililer köylere gittiklerini, geç döneceklerini, döndüklerinde görüşebileceklerini bildirdiler. Ama bir gün daha bekleyemedik çünkü Tekirdağ’a gitmemiz gerekiyordu.

‘KAZANDILAR’

Seçim gündeme geldiğinde kentte en çok konuşulan isim Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kerimoğlu oluyor. Çünkü CHP, 2019 yerel seçimlerinde Kerimoğlu’nu aday göstermedi. Buna tepki olarak Kerimoğlu, CHP’den istifa ederek bağımsız aday olarak seçimlere girdi. Kırklareli halkı, çalışmalarına hayran kaldığı Kerimoğlu’na oy vererek seçilmesini sağladı. Kentiler, konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “Burada tokat atan kazanıyor. CHP’den istifa eden Kerimoğlu, MHP ile görüştü. Hem kendisini seven MHP’nin hem de onu destekleyen CHP’nin oylarını alarak seçildi. Seçimi kazanan Kerimoğlu, MHP’den yine CHP’ye geçti. Bu yüzden ona tokat atacaksın. Aksi halde kazanamazsınız.”

“İNSANLAR DEMOKRASİNİN HER RAHATINI BURADA YAŞIYOR”

Emekli-Sen Kırklareli Şube Başkanı Hüseyin Budak, kentin siyasi yapısı hakkında şu bilgileri verdi: “Kırklareli Türkiye’nin en parlak illerinden biri. İnsanlar burada demokrasinin her türlü konforunu yaşıyor. Burada CHP her zaman güçlü bir parti olmuştur. Her seçim için iki milletvekili gönderir. MHP burada vekalet veremez. Üçüncü milletvekili hep AKP ile CHP arasında bir yarışa dönüşür. Halkın ciddi anlamda AKP’den uzaklaştığını gözlemliyoruz. Halk, hayvancılık ve ekonomi politikaları nedeniyle perişan oldu” dedi. 2019 yerel seçimleriyle ilgili olarak Budak, “2019 seçimlerinde bir kafa karışıklığı yaşandı. CHP’den iki aday çıktı. Mevcut CHP’li belediye başkanı aday olmayınca bağımsız aday oldu. CHP de bir aday daha gösterdi. Ama bağımsız aday kazandı. AKP-MHP ortaklığının gösterdiği aday ise ikinci oldu. Belediyenin STK’larla ilişkisi çok iyiydi.”

Emekli-Sen Kırklareli Şube Başkanı Hüseyin Budak

‘PEENERLER AKP’YE OY VERMEYECEK’

“Emekliler yoksulluktan en çok zarar gören kesimdir” sözlerini kullanan Budak, “30 milyona yakın bir toplumu temsil ediyoruz ama yıllardır yok sayılıyor. Saçma sapanlarla açlık ve sadaka cezalarına çarptırıldı. zamlar.Emekliler örgütsüz oldukları ve sendikalaşmalarına izin verilmediği için cemaat ve tarikatlarla birleşiyorlar.Ülke genelinde milyonlarca emekli mevcut hükümete oy vermeyecek.Sendika kurma hakkı verene oy vereceğiz, hakkımızı getirin. toplu pazarlığa, ekonomiyi düzene sokar ve güven verir.”

‘MUHARREM İNCE HÜKÜMETE KAPALI, KEMAL BEY’E KARŞI ALGILANIYOR’

Emekli-Sen Kırklareli Şube Sekreteri Şahin Yetiş, “İnsanların genelde dikkat etmediği bir görüntü var ama konutlarda konuşuluyor. En çok konuşulan konu ekonomi. Mevcut hükümet devam ederse sorunun daha da büyüyeceğini görüyorlar. Ön seçimde adaylarla ilgili bazı itirazlar ve sıkıntılar yaşansa da bunlar bir süre sonra unutuluyor. Sağcılar da Kemal Bey’e oy verme eğilimindedir. Sosyalistlerin de aynı şekilde Kemal Bey’e oy vereceklerini görüyoruz. Ancak Muharrem İnce’nin belli bir oranda oy almasını bekliyoruz. Kemal Bey yine burada daha çok tepki alıyor. Zayıf oy alıyor ama büyük oy almıyor. Türkiye’nin geri kalanında ne alırsa onu alıyor, fazladan oy almıyor. Burada Muharrem Bey, iktidara yakın Kemal Bey’e karşıymış gibi algılanıyor.”

Şahin Yetiş, Emekli-Sen Kırklareli Şube Sekreteri

‘KIRKLARELİ KADIN AVUKAT GÖNDERMEYİN’

CHP Kırklareli Milletvekili Adayı Hatice Gül Bingöl emekli öğretim görevlisidir. Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana Meclis’e Kırklareli’nden kadın milletvekili gönderilmediğini belirten Bingöl, milletvekili adaylığı sürecini “halktan gelen yoğun talep” olarak açıklıyor: “Biz kadınlar çok güçlüyüz. Direnerek kazanacağız. Bu işi yapacağız. Sonucun 3-0 olacağını göreceğiz. Kırklareli’nde kadın milletvekili seçilmedi. Bu kadar aydın, cumhuriyet değerlerine ve kadına değer veren bir toplumda bunu büyük bir eksiklik olarak görerek aday oldum.”

CHP Kırklareli Milletvekili Adayı Hatice Gül Bingöl

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu