Ekonomi

Kraft Heinz zayıf talep nedeniyle ilk çeyrek satışlarında yetersiz kaldı; hisseler %6 düştü

Kraft Heinz Co (NASDAQ:KHC), tüketicilerin öğle yemeği kombinasyonları, et söğüşleri ve mac & cheese gibi ürünler için daha yüksek fiyatlara tepki göstermesiyle şirketin talepte bir düşüşle karşı karşıya kalması nedeniyle ilk çeyrek satışlarında bir kayıp bildirdi.

Şirketin hisseleri, 2024 mali yılı finansal hedeflerini korumasına rağmen bugün %6 düştü.

Şirket, devlet yardımlarının market harcamalarında artışa olanak sağladığı geçen yıla kıyasla tüketici davranışlarında bir değişim gözlemledi. Halihazırda, alışveriş yapanlar sürekli enflasyona uyum sağladıkça daha fazla değer arıyor ve bu da Kraft Heinz ve rakipleri tarafından ürün ve stratejilerin yeniden değerlendirilmesine yol açtı.

Şirketin toplam hacmi yüzde 3,2 oranında azalırken, ürün yelpazesi genelinde fiyatlar yüzde 2,7 oranında artmıştır. Şirketin en büyük pazarı olan Kuzey Amerika’da hacim düşüşü bir önceki yıldaki yüzde 6,5’lik düşüşe kıyasla yüzde 3,7’lik bir düşüş kaydederek hafif bir iyileşme gösterdi.

Kraft Heinz hacimlerde toparlanmayı teşvik etmek için promosyonlar uyguluyor, ancak çabalar devam eden yüksek enflasyon oranları nedeniyle zorlanıyor. Şirket iyimserliğini koruyor ve yılın ikinci yarısında hacimlerin toparlanmasını bekliyor.

Gıda devi 30 Mart’ta sona eren üç aylık dönemde 6,41 milyar dolar net satış gerçekleştirerek LSEG verilerine göre 6,43 milyar dolar olan ortalama analist tahmininin altında kaldı. Ancak şirketin 69 sentlik düzeltilmiş hisse başına kârı analistlerin tahminlerini karşıladı.

Kraft Heinz tahminlerini sabit tutarak, organik net satış büyümesinin sabit ila %2 arasında olmasını ve düzeltilmiş kazançların %1 ila %3 oranında artmasını bekliyor.

InvestingPro İçgörüleri

Kraft Heinz Co (NASDAQ:KHC) değişen tüketici davranışları ve enflasyonist baskılarla zorlu bir ortamda ilerlerken, yatırımcılar şirketin mali sağlığını ve pazardaki konumunu yakından takip ediyor. InvestingPro’nun son verileri, şirketin mevcut durumuna ek bir bağlam sunabilecek şirketin değerleme ve performans metriklerinin anlık bir görüntüsünü sunuyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro Verileri, Kraft Heinz’ın yaklaşık 43,82 milyar dolarlık bir Piyasa Değerine sahip olduğunu ve gıda sektöründe önemli bir varlığa işaret ettiğini gösteriyor. Rapor edilen satışların kaçırılmasına rağmen, şirket 15,55 gibi düşük bir F/K oranıyla işlem görüyor ve bu oran 2023’ün 4. çeyreğinden itibaren son on iki aya göre ayarlandığında daha da cazip hale geliyor ve 12,57’lik bir F/K oranı gösteriyor. Bu durum, hisse senedinin yakın vadeli kazanç büyüme potansiyeline göre değerinin düşük olabileceği anlamına gelebilir. Ayrıca, aynı dönem için 0,79’luk PEG Oranı, şirketin kazanç büyümesi göz önüne alındığında potansiyel olarak düşük değerli bir hisse senedi fikrini daha da desteklemektedir.

InvestingPro İpuçları arasında, Kraft Heinz’ın güçlü finansal sağlığa işaret eden 9’luk mükemmel bir Piotroski Puanına sahip olması dikkat çekicidir. Dahası, analistler şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor ve bu da şirketin 2024 mali yılı için belirlediği finansal hedeflerle uyumlu. Bununla birlikte, Göreceli Güç Endeksi (RSI) hisse senedinin aşırı alım bölgesinde olduğunu gösteriyor ve bu da hisse fiyatında kısa vadeli bir geri çekilmeye işaret edebilir.

Daha derinlemesine analiz arayan yatırımcılar için https://www.investing.com/pro/KHC adresinde ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. INVTROZEL1A kupon kodunu kullanan okuyucular, yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ekstra %10 indirim kazanarak yatırım kararlarını etkileyecek zengin veri ve içgörülerin kilidini açabilirler. InvestingPro şu anda KHC için birkaç ipucu daha listeleyerek potansiyel yatırımcılar için kapsamlı bir analiz sunuyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu