Haber

Lavrov: Tahıl anlaşmasının Rusya kısmı uygulanmadı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki günlük Türkiye ziyaretinin ikinci gününde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Heyetler arası görüşmelerin ardından iki bakan Cumhurbaşkanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Maraş merkezli depremin ardından Türkiye’ye yaptığı insani yardım ve destek için Rusya’ya teşekkür ederek konuşmasına başladı. Lavrov ile her zaman temas halinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, görüşmelerin “kapsamlı ve verimli” geçtiğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: TAHIL ANLAŞMASININ DEVAM ETMESİ ÖNEMLİ

Çavuşoğlu, Ukrayna meselesinin yoğun bir şekilde ele alındığını belirterek, savaşın “uluslararası hukuk çerçevesinde ve müzakerelerle bitirilmesi gerektiğini” kaydetti. Lavrov ile tahıl koridoru anlaşmasını görüştüklerini kaydeden Çavuşoğlu, ‘anlaşmanın devamının önemli olduğunu’ ifade etti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılması konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Moskova’da gerçekleştirilen dörtlü görüşmeye ilişkin de “Anlaşmanın devamını önemsiyoruz. Bu anlaşma dünya gıda krizinin azaltılması açısından da önemli” dedi. Moskova’da Suriye ile görüşmeye ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Süreç şeffaf bir şekilde devam etmelidir.”

LAVROV: 27 NİSAN’DA AKKUYU’YA ELEKTRİK AKTARILACAK

Çavuşoğlu’nun ardından konuşan Lavrov, konuşmasına Maraş merkezli depremler sonrası Türkiye’ye yapılan yardım ve desteklerden bahsederek başladı.

Lavrov, ‘iki ülke arasındaki samimi görüşmelere’ işaret ederek, görüşmede Akkuyu Nükleer Santrali’nin de ele alındığını kaydederek, “27 Nisan’da santralin ilk bloğuna enerji sevk edeceğiz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye ile ilişkileri ele almak için zaman ayırdıklarını belirterek, görüşmelerinde Libya ve Filistin konularını da ele aldıklarını söyledi. Lavrov, Rusya’nın Türkiye-Ermenistan’ın normalleşmesini desteklediğini de belirtti.

‘UKRAYNA MÜZAKERELERİNDEN NEFRET ETTİK’

“Ukrayna konusunu da görüştük” diyen Rusya Dışişleri Bakanı, “Müzakerelerden hiçbir zaman geri durmadık” diyerek, “müzakerelerin ancak Rusya’nın meşru çıkarları gözetilerek yapılabileceğini” savundu. Farklı ülkelerin inisiyatiflerine de değinen Lavrov, “Bu aslında bir semptom. ABD hegemon olmak istiyor. Kendi tavrını herkese empoze etmeye çalışıyor. Dünya düzeninin kurulacağı kuralları belirlemek istiyor. “

Tahıl anlaşmasına değinen Lavrov, bu kapsamda sevk edilen Ukrayna tahılının büyük kısmının Avrupa’ya sevk edildiğini savundu. Ukrayna tahılının ‘imtiyazlı sevk edildiğini’ söyleyen Lavrov, “Bu tahıla ihtiyacı olan ülkeler bu tahılın ancak yüzde 3’üne ulaşabiliyor… Tahıl anlaşmasının Rusya kısmı uygulanmıyor.”

‘TAHIL ANLAŞMASINA İHTİYACIMIZ OLUP OLMADIĞINI SORUYORUZ’

İki bakan açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tahıl koridoru anlaşmasının ne kadar uzatıldığı sorusuna yanıt veren Çavuşoğlu, Rusya’nın anlaşmanın 60 gün uzatıldığını açıkladığını hatırlatarak, “Rusya’nın tahıl, gübre ve amonyak ihracatı konusunda BM ile Rusya arasında mutabakat var. .” Bazı adımların atıldığını ancak sorunların tam olarak çözülmediğini kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, “Bazı konuların birbirinden ayrılması gerektiğini hem Rusya hem de Ukrayna tarafına ifade ediyoruz.”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin savaşı bitirmek için “samimi çaba gösterdiğini” hatırlatarak, bundan sonra da benzer çabaların devam edeceğini söyledi. Çavuşoğlu, “Savaşta kazanan olmaz, adil barışta kaybeden olur” dedi.

Ardından bir konuşma yapan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Batılı mevkidaşlarımızın çok iyi bildiği bir şey var: Yaptırım listelerinde ne gübre ne de tahıl yer alıyor.” Rus gemilerinin limanlara girememesi nedeniyle yaşanan zorluklara değinen Lavrov, Avrupa Birliği (AB) Konsey Lideri Ursula von der Leyen’e atıfta bulunarak, Leyen’in kendilerine “Bir bakıma siz bu tahılı ve gübreyi depoluyorsunuz. zaten satamayacaksın.”

Tahıl anlaşmasını 60 gün uzattıklarını söyleyen Lavrov, “Rus tahıl ve gübre ile ilgili durum devam ederse bu anlaşmaya ihtiyacımız var mı?” soracaklarını söyledi.

“SURİYE KONUSUNDA BAKANLAR TOPLANTISI İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR”

İki bakan, Rusya-Ukrayna savaşı ve Türkiye’nin Suriye ile normalleşme adımlarının ardından olası bir Suriye-Türkiye-Rusya-İran dışişleri bakanları toplantısına ilişkin soruyu yanıtladı. Görüşme için hazırlıkların sürdüğünü söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Tarih konusunu da görüşüyoruz” bilgisini paylaştı.

Detaylar geliyor…

TOPLANTI GÜNDEMİ: İKİLİ VE BÖLGESEL KONULAR

Dışişleri Bakanlığı’ndan 6 Nisan’da yapılan yazılı açıklamada, “Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 6-7 Nisan 2023 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştireceği belirtildi. Ziyarette ikili ve bölgesel konular ele alınacak. tartışıldı.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lavrov’un ikili ve uluslararası gündemdeki çeşitli konuları görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye geleceği belirtildi.

Uluslararası durumun kötüleşmesine rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi diyaloğun her şeyden önce cumhurbaşkanları düzeyinde devam ettiği vurgulanan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sistemli ve güvene dayalı bağının olduğu ifade edildi. bu yıl sonuncusu 25 Mart’ta olmak üzere 5 kez telefonla görüşme yapıldı. Görüşmeli olarak gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamada Lavrov ile Çavuşoğlu’nun Ukrayna, Güney Kafkasya, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Karadeniz bölgesindeki durumu görüşeceği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu