Ekonomi

Nvidia geliştirici konferansında yeni yapay zeka çiplerini tanıttı

SAN JOSE, Kaliforniya – Önde gelen yapay zekâ yarı iletken şirketi Nvidia, sektörün gözlerini CEO Jensen Huang’ın yeni çipleri tanıtmasına çevirdiği yıllık geliştirici konferansına bugün başladı.

Silikon Vadisi’ndeki bir hokey arenasında düzenlenen etkinlik, şirketin bugüne kadarki en büyük mekânı ve yaklaşık 16.000 katılımcıyı çekerek 2019’daki son yüz yüze konferansın sayısını ikiye katlaması bekleniyor.

Yatırımcılar, başta mevcut H100 modeline göre kayda değer ilerlemeler vaat eden B100 çipi olmak üzere yeni nesil yapay zeka işlemcilerine ilişkin duyuruları merakla bekliyor. Konferansta ayrıca Nvidia’nın çip tasarımı ve yazılım geliştirmeye yönelik ikili odağını vurgulayan bir dizi yeni yazılım ürününün tanıtılması da bekleniyor.

Nvidia geçtiğimiz yıl hisselerini %240 oranında artırarak ABD borsasında teknoloji devleri Microsoft ve Apple’ın ardından en değerli üçüncü şirket konumuna yükseldi. Bu artış, şirketin geçen yıl veri merkezi yapay zeka çipi sektöründe %80’lik pazar payına sahip olmasıyla desteklendi.

Yine de, Intel (NASDAQ:INTC) ve Advanced Micro Devices gibi rakiplerin yeni ürünleri nedeniyle bu pazar payının 2024 yılında birkaç puan düşebileceği yönünde spekülasyonlar var.

Şirketin hisseleri, Huang’ın bugün TSİ 13:00’te yapılması planlanan açılış konuşması öncesinde %1’lik mütevazı bir artış gösterdi. Nvidia’nın yapay zeka işini genişletme kabiliyetine ilişkin beklenti, şirketin yüksek hisse senedi değerlemesi bu tahminleri karşılayamadığı takdirde önemli bir düşüş riskiyle karşı karşıya olduğu için kritik bir faktör olan yatırımcı beklentileriyle uyumlu.

Nvidia daha önce, yazılım ve hizmetler işinin geçen mali yılın sonunda yıllık 1 milyar dolarlık bir çalışma oranına ulaştığını bildirmiş ve yazılımın genel stratejisindeki öneminin altını çizmişti. Bugünkü etkinlik, artan rekabet ve yükselen yatırımcı beklentileri arasında yapay zeka çipi pazarındaki liderliğini sürdürmeye çalışan Nvidia için çok önemli bir an.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu