Haber

Tayland’ın yeni başbakanını seçmek için yapılacak parlamento oylaması ertelendi

Tayland’ın yeni başbakanını seçmek için yarın yapılması beklenen meclis oylamasının, Anayasa Mahkemesi’nin seçimi kazanan İleri Hareket Partisi’nin (MFP) genel başkanı hakkındaki kararı için ertelendiği bildirildi.

Anayasa Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, seçimin galibi Pita Limjaroenrat’ın yeniden başbakanlığa aday olmasını engelleyen meclis kararına ilişkin ombudsman dilekçesinin Anayasa’ya uygun olup olmadığının görüşülmesi için zamana ihtiyaç olduğu belirtildi.

Mahkeme, Pita ile ilgili kararını 16 Ağustos’ta toplanacak.

Meclis Lideri Wan Muhamad Noor Matha, başbakanlık oylamasının mahkeme karar verene kadar erteleneceğini açıklarken, meclis, Senato’nun fiilen bir başbakan adayını veto etme yetkisinin kaldırılmasına yönelik bir öneriyi görüşmek üzere yarın tekrar toplanacak.

Parlamento, Pita’nın başbakanlığa aday olmasını engelleyen kararı onayladı

Başbakanlık için yapılan ilk oylamanın ardından meclis, Pita’nın başbakan adayı olmasını engelleyen bir karar alarak ikinci bir oylamanın önünü kapattı.

Pita’nın 2. başbakanlık oylamasından men edilmesinin ardından, eylemin anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla çok sayıda şikayette bulunuldu. Resmi şikayette bulunanlar arasında Pita’nın partisinden milletvekilleri de vardı.

Tayland’da başbakanlık seçimi daha önce ertelenmişti.

66 milyonu aşkın nüfusa sahip ülkede 14 Mayıs’ta 400 seçim bölgesinde 52 milyon seçmen sandık başına gitti ve seçimi birinci parti olarak kazanan MFP’nin genel başkanı Pita Limjaroenrat tek aday oldu. başbakanlık

Milletvekilleri ve senatörlerin katılımıyla 13 Temmuz’da yapılan başbakanlık oylamasında Pita gerekli 376 oyu alamadı.

Meclisin 19 Temmuz’da yapılan ikinci oturumunda Pita’nın başbakan adaylığı müzakereleri 394 olumsuz oyla reddedildi.

Meclis Başkanı Wan Muhamad Noor Matha, 25 Temmuz’da yaptığı açıklamada, 27 Temmuz’da yapılması planlanan başbakanlık seçimini süresiz olarak ertelediğini ve daha sonra oturumun 4 Ağustos’ta yapılacağını duyurdu.

akpinarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu