Ekonomi

TÜFE sonrası dolar düşmeye devam ederken sterlin yükseldi

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – ABD doları Cuma günü Avrupa ticaretinde zayıflayarak ABD enflasyonunun beklenenden daha büyük bir düşüş yaşamasının akabinde satışları sürdürürken sterlin üçüncü çeyrek büyümesindeki küçük bir daralmanın akabinde yükselişe geçti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,5 düşüşle 107,50’den işlem gördü ve bir önceki seansta %2’den fazla kayıp yaşadıktan sonra Eylül ortasından bu yana en düşük düzeylere geriledi.

Dolardaki bu zayıflık; Perşembe günü açıklanan ve ABD’de TÜFE enflasyonunun Ekim ayında %7,7 ile son dokuz ayın en düşük suratında büyüdüğünü gösteren datanın, Fed’in bu yıl yaptığı bir dizi keskin faiz artışının nihayet istenen etkiyi yarattığını göstermesinden kaynaklandı.

Bu durum, merkez bankasının agresif nakdî sıkılaştırma kampanyasını daha evvel öngörülenden daha yavaş bir tempoyla sürdüreceği istikametindeki beklentileri artırdı. Aralık ayında 75 baz puanlık bir artış yerine yalnızca 50 baz puanlık bir artış bekleniyor.

ING analistleri bir notta “TÜFE verileri bu kararda son söz olmayacak (ondan önce istihdam verileri ve bir TÜFE raporu daha var) ancak Fed’in konfor seviyesine ilişkin tonu belirleyebilir.” dedi.

Öte yandan İngiltere ekonomisinin, Eylül ayına kadar olan üç ayda %0,2 küçüldüğünü gösteren raporun akabinde sterlin/dolar %0,3 artarak 1,1747’ye yükseldi – bu, beklenen %0,5’lik düşüş kadar derin bir daralma değildi.

Ancak son altı çeyrekte birinci kere yaşanan bu daralmanın, uzun bir resesyonun başlangıcı olması beklenirken geçen hafta İngiltere Merkez Bankası (BoE), enflasyonla uğraş için faizler artmaya devam ettiği takdirde İngiltere iktisadının iki yıllık bir resesyona gireceğini belirtti.

Euro/dolar 0,3 artışla 1,0242’ye yükselerek Ağustos ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyesine çıkıp getirisini artırırken riske hassas AUD/USD çifti ise %0,5 artışla 0,6653’ten işlem gördü.

Perşembe günü doların, Japon yeni karşısında 2016’dan bu yana yaşadığı en berbat gününü kaydederek %3,7 düşmesinin akabinde dolar/yen, %0,2 paha kazanarak 141,25’ten alıcı buldu.

Çin’in ülkeye giriş yapan bireylerin karantinada geçirmesi gereken süreyi yedi günden beş güne indirmesinin akabinde yuan dolar karşısında son iki haftanın en güçlü düzeyine tırmandı. dolar/yuan ikilisi %1,1 düşüşle 7,1069’a geriledi.

Bu gelişme, Hong Kong’un COVID-19 kısıtlamalarının kimilerini gevşettiğine dair haberlerin akabinde yaşandı ve Çin’in katı COVID-19 siyasetini dikkatli bir formda tekrar değerlendireceği istikametindeki spekülasyonları yine alevlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu