Teknoloji

Uzay istasyonunda neler oluyor? NASA’nın yanlışlıkla paylaştığı yayın paniğe neden oldu!

NASA Çarşamba günü yanlışlıkla Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) dekompresyon hastalığı tedavisi gören astronotların simülasyonunu yayınlayarak sosyal medyadaki paylaşımlarda acil durum spekülasyonlarına yol açtı.

NASA’nın resmi ISS X hesabından yapılan açıklamaya göre, ABD Merkez Saatiyle 17:28 (2228 GMT) civarında Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) canlı YouTube kanalı, bir mürettebat üyesinin dekompresyon hastalığının (DCS) etkilerini yaşadığını gösteren bir ses yayınladı.

SES KAYDINDA TEDİRGİN EDEN UYARILAR YER ALIYOR

Ses kaydının sosyal medyada yayınlanan kopyalarına göre, bir kadın ses mürettebat üyelerinden “komutanı elbisesine geri sokmalarını”, nabzını kontrol etmelerini ve ona oksijen sağlamalarını istiyor ve daha sonra prognozunun “zayıf” olduğunu söylüyor. NASA kayıtları doğrulamadı ya da sesi yeniden yayınlamadı.

Bazı uzay meraklıları ses kaydının linkini X’te yayınlayarak ISS’de ciddi bir acil durum olduğuna dair uyarılarda bulundu.

ISS hesabından yapılan açıklamada, “Bu ses, mürettebat üyelerinin ve yer ekiplerinin uzaydaki çeşitli senaryolar için eğitim aldığı devam eden bir simülasyondan yanlışlıkla yanlış yönlendirilmiştir ve gerçek bir acil durumla ilgili değildir” denildi.

NASA DURUMU DÜZELTMEK ZORUNDA KALDI

“Uluslararası Uzay İstasyonunda devam eden herhangi bir acil durum söz konusu değildir” diye ekledi.

Atmosferik basınçtaki değişiklik nedeniyle kan dolaşımında nitrojen veya diğer gaz kabarcıklarının neden olduğu DCS, merkezi sinir sistemini etkileyebilir ve potansiyel olarak ölümcüldür. Genellikle “vurgun” olarak bilinir.

UUİ’den yapılan açıklamada, ses yayını sırasında UUİ’deki mürettebat üyelerinin Perşembe günü sabah 8’de yapılacak uzay yürüyüşüne hazırlandıkları için uyku döneminde oldukları belirtildi.

NASA’nın ISS YouTube kanalı – sesin yanlışlıkla yayınlandığı sırada – şimdi yayının kesildiğini belirten bir hata mesajı gösteriyor.

NASA’NIN YAYIN SONRASI AÇIKLAMASI BU ŞEKİLDE:

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda herhangi bir acil durum söz konusu değildir. CDT ile yaklaşık 17:28’de NASA canlı yayınında yerdeki bir simülasyon ses kanalından bir mürettebat üyesinin dekompresyon hastalığı (DCS) ile ilgili etkiler yaşadığını gösteren ses yayınlandı. Bu ses, mürettebat üyelerinin ve yer ekiplerinin uzaydaki çeşitli senaryolar için eğitim aldığı devam eden bir simülasyondan yanlışlıkla aktarılmıştır ve gerçek bir acil durumla ilgili değildir. Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatı o sırada uyku dönemindeydi. Hepsi sağlıklı ve güvende olup yarınki uzay yürüyüşü planlandığı gibi sabah 8’de (EDT) başlayacaktır. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu