Abd

ABD, İsrail’e bazı bombaların sevkiyatını durdurdu

Amerikan yönetimi, 1,5 milyona yakın Filistinlinin hayatını tehlikeye atacağından, İsrail’in Refah’a yönelik bir kara saldırısı düzenlemesini desteklemediğini defalarca açıkladı. Hatta ABD Başkanı Joe Biden, telefonla görüşmelerinde bu durumu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya da bildirdi.

Ancak Netanyahu, geçtiğimiz günlerde, Hamas’la ateşkes sağlansa da sağlanmasa da Refah’a gireceklerini belirtmişti.

Dün gece İsrail, Refah kentindeki bazı noktalara hava saldırıları düzenledi. Sabahın da ise kente karadan da girerek Refah Sınır Kapısı’nı ele geçirdi.

ABD TEDARİKİ ASKIYA ALDI

İsrail’in Refah’a saldırmasını istemeyen ABD yönetimi, tahrip gücü yüksek bazı bombaların İsrail’e sevkiyatını durdurma kararı aldı.

Amerikan Bloomberg kanalına konuşan ABD’li yetkili, Biden yönetiminin kentsel alanların zarar görmesinden endişe ettiğini ve 3 bin 500’e yakın 2,000 pound (907 kilogram) ve 500 pound ağırlığındaki bombaların tedarikini durdurduğunu söyledi.

Dün de The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD’de Joe Biden yönetiminin, İsrail’in Gazze’de kullandığı belirtilen yaklaşık 6 bin 500 Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatı (JDAM) satışını ertelediğini öne sürmüştü.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu