Haber

Bulgaristan Cumhurbaşkanı GERB partisine hükümeti kurma yetkisi verdi

2 Ekim’de yapılan genel seçimlerin ardından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümeti kurma görevini parlamentodaki en kalabalık grubu elinde bulunduran Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Gelişimi için Vatandaşlar (GERB) partisine verdi.

Cumhurbaşkanı Radev, Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hükümeti kurma görevini GERB partisine verdiğini açıkladı.

Hükümeti kurmak için 7 gün olduğunu kaydeden Radev, “Toplumun sizden büyük beklentileri var. Umarım kendinize uygun bir hükümet formülü bulursunuz” dedi. söz konusu.

240 üyeli parlamentoda 67 sandalyeye sahip olan GERB partisi, Prof. Dr. Nikolay Gabrovsky’yi başbakan adayı olarak gösterdi.

Gabrovski, yaptığı konuşmada başbakanın kendisine verdiği görevden memnun olduğunu belirtti.

Ülkede 2 yıldır siyasi istikrarsızlık yaşandığına dikkat çeken Gabrovski, başta siyasi kriz olmak üzere ekonomik ve sosyal krizleri aşmaya çalışacaklarını vurguladı.

Siyasi süreç

Siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Bulgaristan’da son 2 yılda 5 kez genel seçim yapıldı.

Yasaya göre Bulgaristan’da cumhurbaşkanı, parlamentoda önce kabineyi kurma görevini en büyük partiye veriyor. Bu parti 7 günlük süre içinde başarısız olursa, görev en büyük ikinci partiye devredilecektir. İkinci büyük parti aynı dönemde başarısız olursa, cumhurbaşkanı diğer partilerden birini rasgele seçecek ve üçüncü kez görev yapacak.

Cumhurbaşkanı, üçüncü hükümeti kurma görevi de başarısız olursa parlamentoyu feshedecek.

Erken seçime doğru

Geçici hükümeti kuracak olan cumhurbaşkanı, erken seçim için tarih belirleyecek.

Son iki aydır ülkede siyasi güçler arasında hükümet kurma girişimleri uzlaşmaya varılamadı.

Partiler, erken seçimin giderek daha kaçınılmaz hale geldiğini düşünmekte ve rakipleriyle anlaşmaya varamamaktadır.

Bazı partiler hükümet kurma misyonunu reddedeceklerini açıklamışlardı.

??????Cumhurbaşkanı Radev ise erken seçimlerin kışın yapılmasını istemediğine işaret ederek, seçimin Mart ayında yapılacak kabine kurma sürecini uzatacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu