Haber

Dünya Kupası en çok gol atan kim? Dünya Kupası gol kralı kim? Dünya Kupası’nda en fazla gol atan kim?

Dünya Kupası en çok gol atan kim? sorusu merak edilenler ortasında yer alıyor. Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’nın başlamasına az vakit kala futbolseverler arama motorlarında Dünya Kupası en çok gol atan kim? Dünya Kupası gol hükümdarı kim? Dünya Kupası’nda en fazla gol atan kim? soruları aratılıyor. Tüm merak edilenler haberimizde yer alıyor.

DÜNYA KUPASI EN ÇOK GOL ATAN KİM?

1930 yılından beri 4 senede bir gerçekleştirilen Dünya Kupası’nda gol hükümdarı, Gol vuruşu manasında futbol dünyasının sayılı isimleri ortasında yer alan Miroslav Klose, 16 golle Dünya Kupası tarihinin en golcü oyuncusu pozisyonundadır.

Güney Kore-Japonya 2002 ve Almanya 2006’da 5’er, Güney Afrika 2010’da 4 gol atan Klose, Brezilya 2014’te ise 2 gol bularak Ronaldo’nun rekorunu geride bıraktı ve Dünya Kupası tarihinin en golcü ismi olmayı başardı.

DÜNYA KUPASI’NI EN ÇOK HANGİ ÜLKE KAZANDI?

FIFA Dünya Kupası, milletlerarası alanda futboldan sorumlu en üst seviye idare organı olan Milletlerarası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyesi ülkelerin erkek ulusal kadrolarının katılabildiği milletlerarası futbol turnuvası. 1930’daki birinci turnuvadan beri, II. Dünya Savaşı sebebiyle gerçekleştirilemeyen 1942 ve 1946 yılları dışında dört yılda bir düzenlenmektedir. Günümüze kadar düzenlenmiş olan toplam 21 turnuvada 8 farklı grup şampiyonluğa ulaşmıştır. Her turnuvaya katılmış olan tek kadro pozisyonundaki Brezilya, kazandığı beş şampiyonluk ile kupanın en başarılı kadrosudur. İtalya ve Almanya dörder; Arjantin, Fransa ve Uruguay ikişer; İngiltere ve İspanya ise birer şampiyonluk kazanmıştır. Son şampiyon, 2018’deki turnuvada şampiyon olan Fransa’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu