Ekonomi

Euro bölgesi ikinci çeyrekte yüzde 0,3 büyüdü

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2023’ün ikinci çeyreğinde Avrupa Birliği (AB) ve Euro bölgesinin büyüme oranlarına ilişkin öncü verileri yayınladı.

Verilere göre 20 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), 2023’ün ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 arttı.

Euro Bölgesi’nde yılın ikinci çeyreğinde GSYİH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 arttı.

Piyasa beklentisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 büyüme yönündeydi. Böylece son bilgiler piyasa beklentilerinin üzerinde geldi.

AB’de mevsim etkilerinden arındırılmış GSYİH, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre değişmeden kalırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 arttı.

Euro Bölgesi’nin ilk çeyrek büyüme öncüsü bilgisinde yüzde 0,1 küçüldüğü bildirildi.

Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,1 küçülen Euro bölgesi ekonomisi teknik resesyona girdi. Daha sonra Eurostat, Euro Bölgesi’nin ilk çeyrek büyüme oranını yukarı yönlü revize etti ve öncü verilerdeki yüzde 0,1’lik daralmayı sıfır olarak güncelledi.

Öte yandan, GSYİH ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre İsveç’te yüzde 1,5, Letonya’da yüzde 0,6, Avusturya’da yüzde 0,4 ve İtalya’da yüzde 0,3 azaldı.

Almanya ve Portekiz’de sabit kalan GSYİH, İspanya’da yüzde 0,4, Fransa’da yüzde 0,5 ve İtalya’da yüzde 0,6 arttı.

Söz konusu oran geçen yılın aynı dönemine göre İsveç’te yüzde 2,4, Çekya’da yüzde 0,6, Letonya’da yüzde 0,5, Avusturya’da yüzde 0,3 ve Almanya’da yüzde 0,1 azaldı. İtalya’da yüzde 0,6, Fransa’da yüzde 0,9 ve İspanya’da yüzde 1,8 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu