Ekonomi

Goldman dolarda yükseliş bekliyor

Goldman Sachs Inc. stratejistlerine nazaran ABD doları önümüzdeki devirde global piyasalarda yükselişini sürdürecek.

Bankanın stratejistleri Dominic Wilson, Kamakshya Trivedi ve Vickie Chang Perşembe günü yayımladıkları araştırma notunda, öteki global merkez bankalarının Fed’in faiz artırımlarının suratına yetişmekte zorlandıkları bir ortamda, doların yükselişini destekleyen hâlâ çok sayıda gelişme olduğunu belirtti.

Piyasaların zayıf büyüme görünümü ve enflasyon datalarına karşı kırılgan olmayı sürdürdüğüne değinen stratejistler, “Dolarda bu seviyelerden yaşanacak yükseliş hareketinin geçen yıla göre daha dalgalı ve düşük kaliteli olmasını bekleriz” değerlendirmesinde bulundu.

“Goldman’a göre ABD resesyondan kaçınabilecek”

Öte yandan banka ABD iktisadının bir resesyondan kaçınacağı tarafındaki beklentisini koruyor. Goldman gelecek 12 ayda ABD’de bir resesyon yaşanma ihtimalini yaklaşık yüzde 35 olarak iddia ediyor.

Bununla birlikte dünyanın geri kalanında iktisatların resesyona girmesi riski ve bunun finansal istikrar için yarattığı tehdidin inançlı limanlara yönelik iştahı artırdığını ve doları güçlendirdiğini belirten stratejistler, “Doların, ABD’nin ticaret ortaklarının para birimlerine göre rekabetçiliğini ölçen ticaret ağırlıklı endeks bazında yaklaşık yüzde 3 daha artması için alan var” dediler.

Stratejistlere nazaran Çin’in sıfır Kovid siyasetini beklenenden erken sonlandırması yahut Rusya-Ukrayna savaşında sürpriz bir yumuşama olması halinde doların negatife dönüşü daha erken bir tarihte gerçekleşebilir.

Bloomberg Dolar Endeksi, Fed’in 4 kere 75 baz puanlık jumbo faiz artışına gittiği 2022 yılında şu ana kadar yaklaşık yüzde 9 artış kaydetmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu