Haber

Hindistan’daki Çiftçilerin Yeni Delhi’ye Girişleri Reddedildi

Hindistan’da polis, protesto için yola çıkan çiftçilerin başkent Yeni Delhi’ye girmesini engellemek için beton bariyerler yerleştirdi. Polis çiftçilere biber gazıyla müdahale etti.

Hindistan’da hükümetle yaptıkları görüşmeler sonuçsuz kalan çiftçiler, protesto için başkent Yeni Delhi’ye doğru yola çıktı. Polis, Haryana ve Pencap eyaletlerinden binlerce çiftçinin şehre girmesini engellemek için girişleri kapattı. Yeni Delhi yakınlarındaki Singhu, Tikri ve Ghazipur’da demir ve beton barikatlar dikildi. Traktörlerin girmesini engellemek için sınırlara dikenli teller, tuzaklar, konteynerler ve kamyonlar yerleştirildi.

Şehre girişlerin kapatılması nedeniyle Gurugram ve Noida şehirlerinde kilometrelerce trafik oluştu. Başkentteki iki metro istasyonu kapatılırken, Yeni Delhi-Noida sınır bölgelerindeki okullarda eğitime ara verildi. Pencap eyaletinin Şambahu köyünde çiftçilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis, barikatları aşmaya çalışan çiftçilere biber gazıyla müdahale etti.

Tarım sendikaları devlet desteğinin artırılmasını, mahsuller için taban fiyat belirlenmesini ve çiftçilerin gelirinin iki katına çıkarılmasını talep ediyor. Taban fiyata ilişkin dün hükümet ile sendika liderleri arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmazken çiftçiler, hükümetin vaatlerini yerine getirme konusunda yavaş ilerlediğini ifade etti.

Tarım ürünleri geri çekildi

2021’de 1 yıl süren protestoların ardından Hindistan Başbakanı Narendra Modi geri adım atarak tartışmalı 3 yeni tarım yasasını yürürlükten kaldırma kararı aldı. Hükümet, maddelerin kaldırılmasının ardından tarım ürünlerine taban fiyat sağlanması için bir komite oluşturulacağını açıklamıştı. Ancak heyet tarafından henüz bir rapor yayınlanmadı. – YENİ DELHİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu