Haber

İmamoğlu: Bizim böyle bir engeli engellemeyeceğimizi, böyle bir girişimde bulunmayacağımızı en iyi onlar biliyor.

GÜZEL Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarına yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim böyle bir engellemeye, böyle bir girişime girmeyeceğimizi en iyi onlar biliyor. Şu aşamada bunu neden yaptığını bilmiyorum. ifade.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih’teki Süleymaniye Camii’nin alt kısmında yer alan dükkan sırasının restorasyonun ardından “İBB İstanbul Tasarım Müzesi” olarak yeniden açıldığı törene katılarak, törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“EKREM İMAMOĞLU’NA TAŞ ATMANIN BU BONUSU VERECEĞİNE İNANILIYOR”

İYİ Parti Grup toplantısında Meral Akşener’in yaptığı açıklamaları değerlendiren Ekrem İmamoğlu, “Böyle bir engeli engellemeyeceğimizi, böyle bir girişimde bulunmayacağımızı en iyi onlar biliyor. Şu aşamada bu açıklamayı neden yaptığını bilmiyorum. ama muhtemelen billboard sorunu çünkü üzerimde böyle bir yansıma var.” bana gösterdi arkadaşlar. Öncelikle bu işin sadece İstanbul değil, çeşitli şehirleri de var. Bu işletmeler aynı zamanda şehirlerde, şirketlerde, firmalarda yönetilmektedir. Onlarla konuşabilirler, tanışabilirler. Belli ki İstanbul’da Ekrem İmamoğlu üzerinden konuşmak, Ekrem İmamoğlu’na taş atmak böyle. Prim yapacak bir pozisyona doğru ilerlediği düşünülebilir. Neyse ki buna alıştık. Bize atılan hiçbir taşın bir etkisi yok. Hak bize geldiğinde her taş havada bir güle dönüşür, o yüzden dikkatli olun. Bizim öyle bir kaygımız yok. Biz her zaman halka karşıyız, demokrasiye karşıyız. “Kendimizi sorumlu hissettik ve hiçbir zaman bu sorumluluğun dışında hareket etmedik. Tekrar ekliyorum. Bunu en iyi Sayın Akşener bilir” dedi.

“İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İLGİLİ SÜREÇLERİ MATEMATİKTEN YARARLANARAK OKUYABİLİRLER”

Kurum’un açıklamalarına yanıt veren İmamoğlu, “Bunun biraz sıkıntı olduğu kesin. Sayın Kurum’un açıklamalarında daha önce de Matematikten bahsetmiştim ve metro hesabı yapmıştı. Gerçekten matematiğin en derin zaafını bize yaşattı. Ayrıca bir hesaplama vardı, bir artı, bir eksi, bir çarpan, bir sürü eksik hesaplama.” O yorumu görmemiştim. Yine matematik sorunu yaşayan bir takımla karşı karşıyayız. Açıkçası baktım, yanlış hatırlamıyorsam rakamlar şu şekildeydi. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı maaşı 74 bin 500 lira iken o günkü kurlarla 13 bin 500 dolardı. Bugün de yanılmıyorsam o maaş 183 bin lira civarına çıktı ama fiyatı ne yazık ki 6 bin dolara düştü. Yani bu hesaplara baktığınızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe hesaplarını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili matematik yardımıyla süreci okuyabileceklerini ve daha iyi görebileceklerini düşünüyorum. Çünkü bazen bunu onlar da görebiliyor. Düşünmeden edemiyorum: 5 yıllık iktidarında kendine bile fayda sağlayamayan bir insan, milletimize nasıl fayda sağlayacak? Artık İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden bütçelerle ilgili yorum yapmayı bıraksınlar; Az önce de belirttiğim gibi nitelikli, işini, ekonomisini, bütçesini iyi yöneten yol arkadaşlarım o milletin çocuklarıdır, ekonomik kuralları ve işlerin daha doğru yapılmasını yönetirler. Tüm zorluklara rağmen başarıyorlar. Türkiye’de enflasyonu yönetiyorlar ama artık Türkiye’yi yöneten aklın, zihniyetin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bizim sayımızla İstanbul işiyle ilgilenmemesi gerektiğini görüyoruz. Emeklinin geçim sıkıntısına ve aldığı maaşa dikkat etmesi gerekiyor. Bakalım Türkiye’de kaç milyon hane açlık sınırının altında? Tekrar söyleyeyim, Türkiye’deki döviz artışına, maliyet artışlarına bir çözüm bulsun. Bu onun görevi ve sorumluluğudur. “Sayın Cumhurbaşkanımızı görevini yapmaya davet ediyorum” dedi.

“BİZİ BU AÇILIŞLARA DAVET ETMEK ÜZERE ORTAYA ÇIKIYORLAR”

“Geçen pazartesi açılışı yapılan Gayrettepe metrosunun açılış törenine davetli miydiniz?” Soruyu yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ne düşünüyorsunuz? Yani yoğun ilgiden bizi açılışa bile davet edemeyen bir ekibi var. Sanırım talimat veriyorlar. Öyle düşünüyorum. Çünkü” ‘Onun talimatıyla yangın söndürmeye gittik’ diyen bir anlayış muhtemelen bizi bu tür açılışlara davet ediyor.” Bunu yapmaktan endişe duyuyorlar. Dediğimiz gibi yarın faks gönderebilirler, davet faksı. Ama davet etmiyorlar. Ancak yine de İstanbul Havalimanı metro hattının çok geç de olsa ve büyük maliyet farklılıklarına maruz kalsa da Gayrettepe’ye gelmesinden dolayı mutluyum. Ama daha önce olduğu gibi beni bu açılışa, daha doğrusu herhangi bir açılışa davet etmeyen bir grupla karşı karşıyayız. Yaptıkları işin, kullandıkları bütçenin, yönetmekle yükümlü oldukları şehrin kendilerine ait olduğunu düşünüyorlar. Bu anlayışın tezahürüdür, eseridir. Biz olaya bu şekilde bakıyoruz. Biz milletin, mesela buranın açılışlarını tüm devletimize, tüm kurum ve ekiplere açıyoruz, yeni değil, 10 yıldır aralıksız yapıyoruz. Neyse beni hiçbir şey şaşırtmadı. Yani ne yazık ki kamu misyonlarından mülki amirlerden bakanlara kadar açılışlarımıza gelmediler ve gelemiyorlar. Bunun tek sebebi Sayın Cumhurbaşkanımızın bu tutumu ve tutumudur. Bu toprakların derin kültürüne, anlayışına, uzlaşmacı tavrına ısrarla davet eden ve yakışan tavırlarla yolumuza devam ediyoruz. “Bizi davet etmesinler, biz davet etmeye devam edeceğiz” dedi.

“DEĞERLİ ŞİRKETİMİZE SORUN”

“Açılışı Gayrettepe metro hattının Kağıthane durağındaki İstanbul rakamındaki ‘Kanal İstanbul’ detayını nasıl değerlendirirsiniz?” Soruyu yanıtlayan İmamoğlu, “Kanal İstanbul’la ilgili çok şey söylüyorum, Kanal İstanbul’dan bahsetmeyen Kurum Sayın’a sorun. Yani hiçbir şey söylemeyen ama tek bir söz duymadığımız Kurum Sayın’a sorun. Bu süreçteki kelime Kanal İstanbul’dur.” “Medyadan dinleyelim, bu konuda ne düşünüyorsunuz diye soralım. Acaba ‘Kamuoyunun gündeminde olmayan şeyler bizim gündemimizde yok’ diyecek mi? Lütfen bu soruyu basın mensuplarımız kendisine sorsun” dedi. söz konusu.

Cumhurbaşkanı’nın Özgür Özel’e hitaben yaptığı konuşmada ‘Eş Başkan’ tabirini kullanmasını da değerlendiren Ekrem İmamoğlu, “Ben bu nezaketsiz tutum ve durumların ne muhatabıyım, ne de cevap verecek vasfım var. şey onu söyleyen kişiye aittir.”

“İYİ BİR ŞEY YAPILDIKLARINDA, ONLARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ.”

Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun Mahmutbey gişelerinin kaldırılacağı yönündeki açıklamasını ve bu gelişmenin AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı Murat Kurum’un vaatleri arasında yer almasını nasıl değerlendireceği sorulduğunda Ekrem İmamoğlu, “Vallahi Sayın Uraloğlu” yanıtını verdi. Bunu kaldırmalı, gerçek bir şey yapıyor. En azından bu yeterli.” Bunu yaptıklarında kendilerine teşekkür ediyoruz. umarım kaldırırlar. Umarım daha önce de yazdığımız gibi Mahmutbey gişelerini daha ileriye taşırlar. Ya da Mahmutbey gişeleri ve çevresindeki trafik düzenleme otoritesinin Ulaştırma Bakanlığı’na ait olduğunu bilmeyen Kurum Bey’e bu konuda bir brifing daha verip hep birlikte bilgisayar ekranına koyabiliriz. “Ben de haritaya tekrar bakmalarını öneriyorum. Belki orada eksik brifing vermiştir. Bu gibi noktalardaki düzenleme çalışmalarında da bu pahalı kararın benzerini, örneğin Mahmutbey’deki trafik sorununun çözülmesi için Sayın Bakanımızı davet ediyorum.” Ya da yazdığımız yazıya göre bize yetki verebilirler, biz de yaparız.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu