Ekonomi

İngiltere’de konut fiyatlarında iki yıl boyunca düşüş bekleniyor

Ülkenin resmi ekonomik kestirimlerini hazırlayan bağımsız Bütçe Sorumluluk Kurumu’ndan (OBR) yapılan açıklamada, İngiltere’de konut fiyatlarının gelecek 2 yıl boyunca düşüş göstermesi, sonra tekrar artışa geçmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, ülkede konut fiyatlarının gelecek 2 yıl içerisinde ortalama yüzde 9 düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Ülkede hayat pahalılığı, iktisatta artan yavaşlama ve buna bağlı olarak işsizliğin artması istikametindeki beklentiler nedeniyle konut fiyatlarının gelecek 2 yıl boyunca düşüş göstermesinin beklendiği aktarılan açıklamada, İngiltere’de konut fiyatlarının 2022’yi yıllık bazda yüzde 10,7 artış ile kapatmasının öngörüldüğü bildirildi.

İngiliz iktisadının 2025 yılında yine canlanmasının beklendiği kaydedilen açıklamada, ülkede konut fiyatlarının 2025’te yıllık bazda yüzde 1,2, 2026’da yüzde 3 ve 2027’de yüzde 3,5 artmasının beklendiği belirtildi.

Konut kiraları yüzde 3,8 arttı

İngiltere Başbakanı Jeremy Hunt, daha evvel yaptığı açıklamada, ülkede toplumsal konut kiralarının 2023-2024 periyodunda yüzde 7 düzeyinde artırılmasının planlandığını duyurmuştu.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) datalarına nazaran, ülkede konut kiraları, Eylül 2022 prestijiyle yıllık bazda yüzde 3,8 artış kaydetti.

Öte yandan, online emlak kiralama ve satış platformu Rightmove de ülkede kiraların geçen yılın bu devrine nazaran yüzde 16,1 artış gösterdiğini belirtti.

İngiltere’de enflasyon, bilhassa güç ve besin fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürerek ekimde yıllık bazda yüzde 11,1 ile 41 yılın tepesine çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu