Haber

İtalyan belediye başkanı Müslümanların kıyafetle denize girmesini kabul edilemez buluyor

İtalya’nın kuzeyindeki kıyı kenti Monfalcone’nin Belediye Başkanı Anna Maria Cisint, “kıyafetli” Müslümanların denize girip yüzmesinin “edep ve hijyen açısından ciddi sonuçlara yol açtığı” gerekçesiyle “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre aşırı sağcı Lig Partisi’nden Monfalcone Belediye Başkanı Cisint, Müslüman cemaatine gönderdiği açık mektupta şu ifadelere yer verdi:

“Denize kıyafetle çıkma alışkanlığı olan Müslüman yabancıların bu davranışları kabul edilemez. Bu uygulama denizde yüzenler arasında kafa karışıklığına neden olan, edep ve hijyen açısından tahammül edilemeyecek sonuçları olan bir uygulamadır. bizden farklı bağlamlarda kurallara uygun hareket etme zorunluluğumuz var.”

Cisint’in bu sözleri ülkede polemiğe neden olurken, bu açıklamaya farklı kesimler tepki gösterdi.

Belediye Başkanına Tepkiler

İtalya İslami Toplum ve Örgütler Birliği (UCOII) lideri Yasine Laframe, Monfalcone Belediye Başkanı’nın Müslüman kadınların yüzmesini yasaklamak istediğini savundu.

Cisint’i eleştiren Laframe şunları kaydetti:

“Bu hanımefendiler kıyafetlerinden eziyet çekmeden nerede rahat edebilirler? İtalya’da kadınlar istedikleri gibi giyinebilirler ama Başkan için durum pek öyle değil. Başkana soruyorum, bir avuç Finli sarışın ve mavi gözlü insan olsa” gelip dalgıç kıyafetleriyle Monfalcone’de yüzmek isterse edep açısından sorun olur.Anna Maria Cisint’in Monfalcone’deki Müslüman varlığıyla bir sorunu olduğu açık ama kurumsal bir rolü olduğunu da unutmamalı. Müslüman dahil herkesin belediye başkanı olması.Ayrıca Müslüman kadınlar kıyafetleriyle yüzmeye gitmezler, mayo ile aynı malzemeden olan başörtüsü takarlar.Mayo kullanırlar.”

İtalya’nın turistik yerlerinden Ischia Adası’nın Belediye Başkanı Enzo Ferrandino da Monfalcone Belediye Başkanı Cisint ile aynı fikirde olmadığını belirterek, “Deniz kenarlarında da hoşgörülü olmamız gerektiğini düşünüyorum. Halk saygılı olursa herkes dilediği gibi denize girebilir.Dürüst olmak gerekirse benim kıyafetlerimle yüzmem yanlış.”Ben bir şey görmüyorum. Büyükannemin iki kuşak önce yaptığı buydu. Ischia sularına kıyafetle girmesini yasaklamıyorum.” ifadesini kullandı.

Plajlarıyla ünlü Rimini şehrinin Belediye Başkanı Jamil Sadegholvaad, Cisint’in açıklamasının “harika bir fikir” gibi görünmediğini ve herkesin denizin keyfini en rahat hissettiği şekilde çıkarması gerektiğine inandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu