Haber

Lefkoşa’da Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi! Bölgedeki potansiyel enerji masada

KKTC’den Avrupa-Akdeniz Araştırmaları Merkezi (ASEMEDS) ve Tüm Bürokratlar ve İşadamları Federasyonu (TUMBİFED) işbirliğiyle düzenlenecek. Doğu AkdenizLefkoşa’da “Enerji Zirvesi” düzenleniyor.

DOĞU AKDENİZ GÜÇ ZİRVESİ

Doğu AkdenizTürkiye’de devam eden enerji tartışmalarının, bölgesel aktörlerin ve büyük güçlerin Doğu Akdeniz’deki güç politikalarının, İsrail-Filistin savaşıyla birlikte son gelişmelerin ele alınacağı etkinlikte, alanında uzman konuşmacılar görüş ve önerilerini kamuoyuyla paylaşacak. tartışılacak.

25 Ocak Perşembe günü saat 9.30’da Kıbrıs Türk Ticaret Odası Mustafa Çağatay Konferans Salonu’nda TUMBİKON Genel Başkan Yardımcısı Can Çobanoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Açılış konuşmasının ardından TÜBİFED Başkanı Mehmet Hüsrev ve ASEMEDS Lideri Murat Tüzünkan’ın konuşmalarının ardından KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar birer konuşma yapacak. Açılış konuşmalarının ardından sempozyum üç farklı oturumla devam edecek.

“BU COĞRAFYADAKİ ENERJİ KAYNAKLARI DEĞERLENDİRİLECEK”

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu konuşmasında şunları söyledi: “Beni bilirsiniz. Olaylara çok gerçekçi bakmayı tercih eden, güllük gülistanlık gözlüklerle değerlendirmeye çalışmayan biri olduğum bilinir. Bu coğrafyadaki enerji kaynakları öncelikli olarak ele alınacak olup, bu konularda uzman ve hocaların bizi bilgilendirmesi son derece önemlidir.” “Önemli ve faydalı paylaşımlar olacak. Bunu sabırsızlıkla bekliyoruz.”

“MARIAN HUKUKU BU İŞİN TEMELİNDEDİR”

Konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önemli açıklamalarda bulundu: “Burada, uzun vadede Doğu Akdeniz potansiyelinin hayata geçirilmesi ve hedeflerimize ulaşabilmek için birlikte hareket etmenin önemini bir kez daha bilimsel olarak kaydedeceğiz. Doğal gaz zenginliklerinin paylaşımı. Çünkü biliyoruz ki konunun temeli deniz hukukudur. “Olayın temeli ulusal su hukukudur. Evet KKTC’yi tanımayabilirler ama KKTC gerçektir.”

İLK OTURUM: AVRUPA VE ORTADOĞU’DA ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ

“Küresel Enerji Güvenliği, Enerji Yatırımları ve Jeopolitik Güç Mücadelesi” başlıklı sunum, Londra Enerji Kulübü İcra Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü ve Türk Denizcilik ve Küresel Stratejiler Merkezi Lideri Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın “Mavi Vatan ve Kıbrıs” başlıklı sunumunun ardından başlayacak ilk oturumda, “Avrupa ve Orta Doğu’da Enerji Arz Güvenliği” ile ilgili konular ele alınacak. Oturum başkanlığını ASEMEDS Genel Başkanı ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr.Murat Tüzünkan’ın yapacağı oturumda, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Doç. Dr. Hayriye Kahveci konuşmacı olarak yer alacak.

İKİNCİ OTURUM: DOĞU AKDENİZ’İN YENİ GÜÇ JEOPOLİTİĞİ

Başkanlığını ASEMDS Yönetim Kurulu Üyesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Akşit, Ankara Siyaset Merkezi Lideri Emekli Büyükelçi M. Fatih Ceylan, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Kıdemli Öğr. Politika Enstitüsü Küresel ve Türkiye Ekonomik Araştırmalar Direktörü Dr. Gülsüm Akbulut ve Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren konuşmacı olarak yer alacak.

ÜÇÜNCÜ OTURUM: DOĞU AKDENİZ GÜÇ ANLAŞMAZLIKLARI VE TÜRKİYE VE KKTC’NİN KONUMU

Zirvenin son panelinde ise “Doğu Akdeniz Enerji Anlaşmazlıkları ve Türkiye ile KKTC’nin Konumu” başlıklı panelde ASEMEDS Genel Sekreteri ve Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çıraklı moderatörlüğünde ele alınacak. Oturumda, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Aziz Limasollu, Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı Av. Süleyman Boğaça, Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal ve KKTC Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal konuşmacı olarak yer alacak.

TÜMBİFED Başkanı Mehmet Hüsrev’in kapanış ve genel değerlendirme konuşmasıyla sona erecek etkinliğin ücretsiz ve bahisle ilgilenen herkese açık olacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu