Haber

Namibya’da Alman sömürge subayının heykeli kaldırıldı

Namibya‘nın başkenti Windhoek’teki tartışmalı heykel, aktivistlerin baskısı sonrası kaldırıldı. Windhoek’te bulunan Alman sömürge subayı Curt von François’in 2,4 metre uzunluğundaki bronz heykeli, vazifeliler tarafından düsturundan vinç yardımı ile söküldü.

Heykelin söküldüğü anlar alkışlarla kutlandı. Curt von François’in heykeli, Windhoek şehrinin kurucusu olarak görüldüğü için 1965’te dikilmişti.

Heykelin kaldırılmasına yönelik imza kampanyası ‘A Curt Farewell’ adlı aktivist bir küme tarafından başlatılmıştı. İmza kampanyasına öncülük eden aktivist Hildegard Titus yaptığı açıklamada, Von François’in ‘yanlış bir biçimde Windhoek’in kurucusu olarak anıldığını’ ve kendisinin ‘sömürge baskısının’ sembolü olduğunu belirtti. Heykelin Windhoek Kent Konseyi’nin bahçesinden kaldırılmasına yönelik karar geçen ay alınmıştı.

Windhoek Sözcüsü Harold Akwenye ise yaptığı açıklamada, heykelin şimdilik bir müzede tutulacağını lakin yeni bir yer üzerinde muahedeye varıldığında ‘yeniden dikileceğini’ aktardı.

Afrika kıtasında 1889-1894 yılları ortasında Güney Batı Afrika olarak bilinen Alman kolonisinde kıdemli bir subay olan Von François, 1890’larda Namibya halkının çıkardığı isyanı bastırmak için düzenlenen çoğu kadın ve çocuklardan oluşan en az 80 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan Hoornkrans Katliamı’nda operasyon kumandanıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu