Yaşam

Nilüfer’de Okuma Kültürüne Katkı Ödüllendirildi

Nilüfer Belediyesi, kütüphane ve yazar evi hizmetleriyle Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen ‘Yayın Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü, yazı yurtları ve kütüphane hizmetlerinin kentteki okuma kültürüne sağladığı katkılardan dolayı Önder Turgay Fazilet aldı.

Nilüfer Belediyesi’nin kütüphanecilik ve yazarlık evi hizmetleri Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından ödüllendirildi. Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün kentte okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmaları ve örnek bir uygulama olan yazıevleri hizmeti Yayın Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Tüyap Tüm Fuarcılık İmal A.Ş.’nin ortaklaşa düzenlediği 40. İstanbul Kitap Fuarı Onur Gecesi’nde verilen ödülü açıkladı. ve Türkiye Yayıncılar Birliği.

Tüyap Palas Balo Salonu’nda gerçekleştirilen tören, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ve Danışma Konseyi Lideri Doğan Hızlan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, ödül töreninde Nilüfer Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla kütüphane ve yayıncılık alanına büyük katkı sağladığını belirterek, Nilüfer’in bu çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi.

Törene eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet ile birlikte katılan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, Nilüfer Belediyesi’nin kente toplam 6 kütüphane kazandırdığını belirterek, “Toplumun her kesimini bir araya getiren birçok faaliyet yürütüyoruz ama özellikle çocuklara ve kadınlara kitaplarla kitap okumayı sevdirmek. Her yılı bir yazara ithaf ederek yıl boyunca onun eserlerini ve edebiyat anlayışını okurlarla buluşturuyoruz. Sadece bu projeyle 10 yılda 150 binden fazla kişiye ulaştık, 110 binin üzerinde kitap dağıttık. Her yaştan insanı kitaplarla buluşturan etkinlikler de düzenliyoruz. Türkiye’de bir ilk olan Yazıevler’i açtık. Misi ve Gölyazı’da bulunan yazıhanelerimiz uluslararası düzeyde hizmet vermekte ve birçok yazara ev sahipliği yapmaktadır. Birçok edebi esere ilham kaynağıdır. “Tüm çabalarımızın takdir edildiğini görmek bizi çok mutlu etti” dedi.

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, ödülünü Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Karine Pansa’nın elinden aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Van Valiliği ve Ksidaş Kitabevi’nin de ödüllendirildiği gecede Onur Ödülü Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’a verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu