Teknoloji

Rastgele sayılar ve harflerden oluşur… ChatGPT, hatırlanması için kendi dilini geliştirmiştir!

ChatGPT’nin gidişatında tedirginlik yaratacak bir gelişme daha oldu. ChatGPT’nin kullanıcılarla yaptığı sohbetleri akılda tutmak için kendi şifreli dilini geliştirdiği söyleniyor.

ChatGPT’nin bu özelliğini keşfeden Greg Fodor, yapay zeka uygulamasının kendisi tarafından geliştirilen dil modeline “Shogtongue” adını verdiğini Twitter’da duyurdu. ChatGPT’nin kendisini milyarlarca metin ve içerikten eğitmesi, yapay zeka uygulamasının hızla gelişmesini sağlar.

GPT-4 İLE ÇAĞA GİRİŞ YAPILDI

GPT-3 yapay zeka dil modeli 175 milyar parametreye sahipken, GPT-4 1 Trilyon parametreye sahiptir. Bu, ChatGPT sohbet robotuna daha ayrıntılı bir analiz sağlar. ChatGPT’nin GPT-3 ile sohbet esnasında hatırladığı kelime sayısı sekiz bin kelime iken GPT-4 ile bu sayı 64 bin kelimeye yükseldi. Bu, ChatGPT’nin bellek sınırları nedeniyle sohbetleri akılda tutmakta çok fazla sorun yaşadığı anlamına geliyordu.

Ancak ChatGPT’nin bu soruna çözüm bularak kullanıcılarla yaptığı sohbetleri akılda tutabildiği keşfedildi. Bu sorunu çözmek için yapay zeka, rastgele sayılar ve harflerden oluşan kendi “sıkıştırılmış” dilini icat etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu